آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     عمر مفید شاتر یا Shutter life span چیست و چه کاربردهایی دارد؟   98/08/10

هر وسیله ای چه الکترونیکی و چه مکانیکی عمر مفیدی دارد و نسبت به شرایط استفاده، کیفیت ساخت، رده، طراحی کلی و ... ممکن است خراب شود. دوربین دیجیتال به دلیل داشتن تعداد قابل توجهی قطعات مکانیکی و الکترونیکی ظریف و حساس از این قائده مستثنی نبوده پس نیاز است ما نیز درباره عمر مفید و شرایط بررسی محصول کارکرده دانشی حداقلی داشته باشیم. همانطور که در درس آموزش عکاسی 0 تا 100 بیان شد، دوربین دیجیتال از قطعاتی از جمله شاتر، آینه، حسگرها، پراسسور یا پردازشگر، باتری، بدنه، لنز، برد اصلی و ... تشکیل شده است که هر کدام از اینها می توانند به نوبه خود عمر مفیدی داشته باشند. در بین این قطعات، آینه و پرده شاتر از قطعات مکانیکی مهم و حسگرها، برد اصلی و پراسسور از قطعات الکترونیکی مهم و حساس به شمار می روند. قطعا نوع نگهداری و رفتار هر کدام ازین قعطعات متفاوت بوده و نیاز است در زمان خرید دوربین کارکرده یا همان دست دوم به این قطعات توجه ویژه ای شود. 

 عمر مفید شاتر

عمر مفید شاتر

یکی از داغترین بحث ها در بین عکاسان، فروشندگان و فعالان بازار عکاسی، عمر شاتر است. در ادامه به عمر شاتر اشاره خواهیم کرد تا این موضوع کاملا روشن شده و جلوی هرگونه سوء تفاهم و فرصت جویی گرفته شود. 

شاتر به عنوان یک قطعه مکانیکی-الکترونیکی عمر مفیدی دارد که این عمر توسط شرکت سازنده تخمین زده شده و در مواردی اعلام می گردد. برای مثال عمر مفید شاتر تخمین زده شده در دوربین های dslr رده پایین معمولا بین 100 تا 150 هزار شات تخمین زده می شود. دوربین های رده متوسط و بالا عمر مفید شاتر حدود 200 هزار عددی داشته و این عدد در دوربین های رده بالا و ورزشی بین 300 تا 400 هزار شات یا سیکل عکاسی است.

اهمیت عمر مفید شاتر: دانستن تعداد شات زده شده با هر دوربین ازینرو اهمیت دارد که ما به وسیله آن می توانیم از میزان تقریبی کارکرد دوربین مطلع شده و بر روی آن قیمت گذاری کنیم. برای مثال قیمت یک دستگاه دوربین کانن EOS 6D با کارکرد 25 هزار شات قطعا کمتر از همین دوربین با کارکرد 4 هزار شات است. اگر بخواهیم مثال ملموسی داشته باشیم باید به اتومبیل اشاره کرد. معمولا مبنای قیمت گذاری اتومبیل کیلومتر آن است. اتومبیلی که 120 هزار کیلومتر رانده شده و اتومبیلی که 20 هزار کیلومتر رانده شده قیمت متفاوتی دارند

نکته بسیار مهم اینجاست که این قیمت گذاری دوربین در صورتی صحیح است که دوربین کاملا سالم بوده و قطعات دیگر مثل حسگر، بدنه، دکمه ها، باتری و ... کاملا سالم باشند. در مثال اتومبیل نیز همه می دانیم که سلامت رنگ، لوازم جانبی، تصادف، موتور و ... نیز بر روی ارزش دستگاه دست دوم اثرگذار هستند.  مشکل اصلی در بازار کشور ما این است که گاهی به موارد مهمی مثل سلامت حسگر از نظر پیکسل سوخته، رنگ، سرعت عمل، نویز و ... توجهی نشده و مبنای قیمت گذاری فقط کارکرد شاتر است.

کاربرد دانستن میزان کارکرد شاتر تخمین نوع ساخت دوربین و ارزش آینده آن است. برای مثال عمر مفید شاتر دوربین کانن EOS 1DX m2 و نیکون D5 حدود 400 هزار شات تخمین زده شده. پس اگر ما دوربینی از این مدلها با کارکرد 100 هزار شات داریم می توانیم با خیال راحت تا سالها از دوربین خود بهره ببریم. اما اگر یک نیکون 3300D یا کانن 1300D با همین کارکرد داشته باشیم دیگر نمی توان به عملکرد صحیح شاتر این دوربین در آینده زیاد امیدوار بود. 

نکته ی مهم و حیاتی: تعداد شات زده شده با دوربین و نام فایل ذخیره شده هیچ ارتباطی با هم ندارند

به دلیل ساده سازی بحث و جلوگیری از هرگونه مشکل، سوالات اصلی در مورد عمر مفید شاتر را به صورت فهرست در ادامه می آوریم:

 

1. عمر دوربین و عمر شاتر یکی است؟ 

خیر، خیر و خیر. 

اولا عمر مفید شاتر یک عدد جهت تشخیص میزان کارکرد دوربین است نه سلامت آن. همانطور که یک اتوموبیل می تواند در بیست هزار کیلومتری خراب شود ولی اتومبیل دیگری از همین مدل توسط صاحب آن خوب نگهداری شده و تا بیش از سیصد هزار کیلوکمتر مشکلی نداشته باشد! دوربین نیز بسته به شرایط نگهداری ممکن است حسگری سالم یا خراب داشته یا حتی با وجود کارکرد کم یکی از قطعات اصلی آن به دلیل استفاده اشتباه خراب باشد. برای مثال معمولا دوربین هایی که عکاسی نجومی و آسمان شب انجام می دهند در معرض ایجاد پیکسل سوخته و خرابی حسگر بوده و باید این موارد در آن ها بررسی شود. 

ثانیا خرابی شاتر به معنای خرابی دوربین نیست. شاتر یک قطعه تعویض شونده است که در زمان نگارش این مقاله تعویض آن بین یکصد تا پانصد هزار تومان هزینه در بر دارد. پس عمر مفید دوربین به عمر مفید شاتر بستگی قطعی نداشته اما می توان اینطور انگاشت که در شرایط طبیعی حسگر دوربینی با یکصد هزار شات کارکرد کهنه تر از حسگر مدل مشابه با کارکرد کمتر است. بازهم تاکید می شود این نکته قطعی نیست.

2. آیا این عدد قطعی است؟

خیر. ممکن است عمر مفید شاتر دوربینی توسط شرکتی یکصد هزار شات اعلام شود اما این دوربین و شاترش تا چند صد هزار شات بدون مشکل کار کنند. در دنیای واقعی تعداد زیادی از سری 1 کانن و سری تک رقمی نیکون داریم که کارکرد یک میلیون شات را رد کرده و خیلی خوب کار می کنند. در طرف مقابل می بینیم بسیاری دوربین های خرابی که حسگر یا برد خود را از دست داده اند هنوز به کسری از تعداد شات اعلام شده توسط شرکت سازنده نرسیده اند.

3. آیا تصویر برداری ویدئویی روی تعداد شات اثر می گذارد؟

خیر و خیر و خیر. در زمان تصویربرداری ویدئویی شاتر و آینه بالا رفته و حسگر دائما در معرض نور قرار دارد. شاتر در ویدئو به صورت الکترونیکی عمل کرده و نسبت به فریم ریت ما، تعداد دفعاتی در ثانیه حسگر اسکن شده و تصویر ما ثبت می گردد. پس تصور خراب شدن شاتر در تصویربرداری ویدئویی اشتباه است. نکته مهم اینجاست که در زمان خرید باید توجه داشت با دوربین چقدر تصویربرداری شده، ممکن است دوربین فقط چند شات عکس گرفته باشد اما عمر آن به دلیل تصویربرداری زیاد در طول سالها به اتمام برسد. 

4. در زمان خرید دوربین کارکرده چقدر به تعداد شات زده شده توجه کنیم؟

باید به یاد داشت که هنوز هم معیار اصلی تخمین قیمت دوربین کارکرده همین تعداد شات است. در زمان خرید باید مبنا را بر خرید دوربین سالم گذاشت و پس از مشخص شدن سلامت حسگر، برد، آینه، سیستم های فکوس و ... توسط افراد متخصص و با تجربه است که ما تخمین را شروع کرده و در صورت سالم نبودن دوربین به هیچ وجه به مرحله تعیین میزان کارکرد و تخمین قیمت نمی رسیم. پس از اطمینان از صحت قطعات دوربین بر طبق تعداد شات قیمت را پیشنهاد یا بررسی کرده و ارزش دوربین مشخص می شود. پس اینطور هم نیست که بگوییم چون دوربین سالم است قیمت دوربین 5000 شات زده و 100 هزار شات زده یکیست. 

5. آیا میزان کارکرد دوربین در حالت تصویربرداری مشخص می شود؟ 

متاسفانه تقریبا هیچ کدام از شرکت های دوربین سازی بر روی دوربین های عکاسی میزان تصویر ویدئویی گرفته شده را ثبت نمی کنند. 

6. چطور میزان کارکرد شاتر را بفهمیم؟ 

می توانید میزان کارکرد تقریبا تمامی دوربین های نیکون  و بسیار از دوربین های کانن، پنتاکس و غیره را با آپلود کردن یک فایل دست نخورده ی JPEG در وبسایت camerashuttercount به دست بیاورید. برای برخی دوربین های جدید کانن می توانید دوربین را از طریق USB به رایانه متصل کرده و از نرم افزار EOSINFO بر روی رایانه استفاده کنید. نرم افزارهای دیگری نیز از قبیل Free Shutter Count، Opanda،Irfan view نیز مفید خواهند بود. 

نکات مهم زمان خرید

 حال این سوال پیش خواهد آمد که چطور از سلامت دوربین کارکرده مطمئن شویم؟ در ادامه چند راهکار پیشنهاد می شود

1. خرید از فروشگاه های معتبری که ضمانت مکتوب سلامت کالای کارکرده ارائه می دهند: برخی شرکت های معتبر مثل پارس کانن دوربین های کارکرده سالم را ارائه کرده و به شما ضمانت سلامت کالا ارائه می کنند. 

2. گرفتن فرصت تست: اگر از یک فرد آشنا خرید می کنید، می توانید از وی فرصت تست گرفته و وجه معامله را پس از اطمینان از سلامت دوربین پرداخت کنید.

3. بردن دوربین پیش از پرداخت هزینه به مراکز تعمیر و نزد افراد متخصص جهت بررسی حسگر، برد و قطعات فیزیکی

لطفا پرسش ها، دیدگاه ها و اطلاعات تکمیلی خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. 

مقاله اختصاصی رضا صادقی مقدم جهت وبسایت

شرکت پارس کانن

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.