آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     مشخصات مورد انتظار کانن EOS 90D   98/03/04

مقاله اختصاصی رضا صادقی مقدم

به عنوان فرهنگی نانوشته، پیش از معرفی مدل‌های جدید از محصولات پر طرفدار تکتولوژیک، متخصصین شروع به حدس و گمان درمورد مشخصات آن می‌زنند. این حدس‌ها می‌تواند بر اساس نیاز بازار، تحلیل شرکت، شایعات یا حتی انتظارات دراماتیک شکل بگیرند. در دنیای دوربین‌های DSLR، برخی خانواده‌ها بازار و اخبار داغتری دارند از جمله سری 5 و 7 کانن،  سری ***7نیکون و ... . این‌ روزها بازار حدس و گمان در مورد جانشنین دوربین اسطوره‌ای EOS80D کانن که خود رهبر بازار از نظر فکوس خودکار ویدئو در بدنه‌ای با امکانات و کیفیت بالای عکاسی است بسیار داغ می‌باشد. در حالی که 4k یک ترند بزرگ در دنیای دوربین‌ها محسوب می شود، بسیاری از هواداران و کارشناسان منتظر بودند که 80D با این رزولوشن ارائه شوند پس وقتی با دوربینی با کیفیت 1080 رو به رو شدیم خیلی ‌ها تصور می‌کردند نباید انتظار از آن فروش بالایی داشت. اما به دلیل کیفیت بالا، امکانات خوب و سیستم فکوس خودکار نسبتا بی نقص چه در عکس و چه در فیلم، کانن 80D تبدیل به نور چشم بازار و موفقیتی بزرگ برای کانن شد. اما شاید اکنون زما من عرفی یک جایگزین برای این دوربین دوست داشتنی باشد تا کانن سهم بزرگ خود را از بازار در این رده حفظ کند. تقریبا 6 ماه پیش از معرفی دوربین EOS 5D mark 4، من مقاله‌ای مشابه را درباره حدسیاتم از مشخصات این دوربین بر اساس تحلیل تقاضای بازار، فن‌آوری ها و رفتار‌های اخیر شرکت کانن برای مجله کالیفرنیایی How To Photograph نوشتم. خوشبختانه پیش‌بینی‌های آن مقاله به طرز شگفت‌اوری دقیق بود و امیدوارم این موضوع درباره این مقاله‌ نیز اتفاق بیوفتد. لطفا در نظر داشته باشید که پیش‌بینی ‌های این مقاله کاملا به صورت اختصاصی بر اساس بازار، فن‌آوری و تحلیل رفتار شرکت تولید‌کننده نگارش شده و هیچ شایعه یا حدس دراماتیکی در آن نقش ندارد.

در ابتدا بگذارید نگاهی به رقبای EOS 90D بیندازیم.

نیکون D7500: یک دوربین میان رده خوش ساخت با حسگر Aps-cکه دارای بازه داینامیک خوب اما سیستم فکوس خودکار قدیمی عکس با فقط 19 نقطه کراس تایپ (از 51 نقطه) و فکوس خودکار ویدئویی غیر قابل اعتماد است. این دوربین به شما تصاویر ویدئویی با رزولوشن 4K ارائه می‌دهد اما در عکس رزولوشن نسبت به مدل قبلی یعنی D7200به طرز عجیبی کاهش یافته و فقط 20 مگاپیکسل است.

سونی a6500: کیفیت و امکانات بسیار خوب ویدئو در یک بدنه‌ی بدون آینه APS-C. نبود سیستم فکوس خودکار ویدئویی مناسب و محدود بودن دایره انتخاب لنز با کیفیت و خوش قیمت دلایلی بودند که بر روی فروش این دوربین اثر منفی گذاشتند.

حال بیاییم درباره‌ی Canon EOS 90D صحبت کنیم

رزولوشن:

بین 24 تا 26 مگاپیکسل. رزولوشن 24 مگاپیکسلی کنونی این خانواده برای یک حسگر APS-Cکافی به نظر می رسد اما ممکن است کانن بخواهد با ارائه روزلوشن بالاتر قدرت خود را حفظ کرده و همچنان رهبر بازار در این رده باقی بماند. رزولوشن بالا برای عکاسان حرفه ای و کلا هرکسی که جزئیات بالا و چاپ‌ سایز بزرگ بخواهد مفید خواهد بود. اگر کانن دست به افزایش رزولوشن بزند، این دوربین انتخاب برتر و مطلق برای عکاسانی است که امکانات و کیفیت بالا را در این رده جست و جو می کنند.

خبر خوب این است که کانن تعداد زیادی لنز زوم و پرایم خوش قیمت دارد که بتوانند این رزولوشن را پوشش دهند. لنزهایی مثل 15-85 یا EF 50mm f1.8 که در شرکت‌های دیگر یا رقیب با کیفیتی ندارند یا رقبای آن ها قیمت بالایی دارند.

از جهت دیگر با توجه به افت رزولوشن در جدی ترین رقیب این دوربین یعنی نیکون D7500 به فقط 20 مگا پیکسل، رزولوشن 24 تا 26 برتری جدی را به کانن خواهد داد.

90D

ویدئو:

رزولوشن 4K با فریم ریت 50/60 fps و کراپ کم. در مورد رزولوشن ویدئویی، تقریبا اطمینان دارم کانن اشتباه احمقانه‌ی رزولوشن FHD را که در مورد 6D mark2 مرتکب شد انجام نخواهد داد چرا که با این کار ضربه بزرگی به فروش دوربین و آبروی خودش خواهد زد پس انتظار داریم با یک ویدئوی 4K واقعی رو به رو باشیم. اما در مورد پیش‌بینی جزئیات ویدئو با چالش رو به رو خواهیم بود. از طرفی، کانن مجبور است تمام تلاش و فن آوری خود را در ویدئو به کار گیرد تا با دوربین‌های بدون آینه جذاب و البته نیکون D7500 به رقابت بپردازد. هر دو رقیب نام برده چه در سونی و چه در نیکون فریم ریت روی 4k معادل 25 و 30 فریم بر ثانیه است اما اگر کانن بخواهد موفقیتی مثل 80D را تجربه کند باید کاری انجام دهد که رقبایش نتوانسته اند. از طرف دیگر کانن برندی نسبتا خسیس است و می داند با حداقل امکانات روی کاغذ باز هم بازار را بخاطر لنزهای عالی، کیفیت ساخت بالا و تصاویر نهایی حرفه‌ای و با کیفیت در دست خواهد داشت پس نمی توان با قطعیت گفت که فریم ریت 4K در کانن 90D چه عددی خواهد بود.

البته آنها نیاز جدی به ارائه اسلوموشن خوب برای مثال 720/120fps خواهند داشت تا نظر مشتریان جدید را به خود جلب نمایند.

در مورد کراپ فاکتور و اثر رولینگ شاتر، امیدوارم در دوربین جدید روی این مورد کار شود تا آبروریزی این مشکل شبیه دوربین بسیار عزیز  5Dm4 تکرار نگردد. بعید میدانم کانن همراه با ویدئوی این دوربین Log ارائه کند چرا که در غیر این صورت بخشی از بازار 6Dm2 را از دست خواهد داد.

فکوس خودکار عکس:

بین 45 تا 54 نقطه تمامی کراس تایپ. فکر می کنم اگر کانن بخواهد در آینده‌ی نزدیک مدل جدیدی از خانواده‌ی 7 معرفی کند، سیستم فکوس خودکار عکس 7Dm2 را به 90D بدهد.بر روی کاغذ، نیکون D7500 دارای 51 نقطه فکوس خودکار است اما در عمل نقاط کراس تایپ هستند که تفاوت اصلی را ایجاد می کنند پس 45 نقطه کراس تایپ در 80D شاید در عمل بهتر از 19 نقطه کراس تایپ در D7500 باشد. پس اگر سیستم مشابه 45 نقطه ای را در 90D دیدیم من که نا امید نمی شوم. امیدوارم کانن سیستم جذاب دوال فکوس را از 5Dm4 به 90D بیاورد اما فکر می کنم آن را برای 7Dm3 نگه دارد.

فکوس خودکار ویدئویی:

شبیه به سیستم 80D. زمانی که کانن EOS80D وارد بازار شد، ما شاهد فکوس خودکار بی نقص و خالص آن در ویدئو بودیم پس نیازی نیست کانن آن را در مدل جدید بهبود بخشد چرا که این سیستم هنوز رهبر و بنچمارک کل این صنعت به حصاب می‌آید.

فریم ریت عکاسی پیاپی:

7 تا 9 فریم بر ثانیه با بافر خوب. ثبت 7 عکس پیاپی در ثانیه در مدل 80D برای این سگمت خوب بود اما اگر کانن نیاز به فریم ریت 9 عکس در ثانیه دارد تا پا به پای D7500 جلو بیاید و به عدد 11 فریم در ثانیه سونی a6500 نزدیکتر شود. بعید میدانم آنها وارد محدوده‌ی 10 فریم بر ثانیه شوند که متعلق به حضرت 7Dm2 است! با پردازشگر به روز و کارت‌های حافظه‌ی مدرن، بافر نیز ارتقاء خواهد داشت.

نمایشگر و چشمی:

نمایشگر 80D بسیار عالی و حتی از رقیب جدیدتر خود یعنی D7500 بهتر است پس من انتظار تغییر جدی در این زمینه نیستم و می توانیم منتظر یک نمایشگر 3 اینچی کاملا متحرک TFT LCD با 1.040.000 نقطه و عملکرد لمسی لذت‌بخش باشیم. چشمی نیز احتمالا همان چشمی منشوری با پوشش 100 درصد مشابه 80D باشد.

ارتباط بیسیم و باتری:

انتظار دارم اتصال بیسیم Wi-Fi در 90D بهتر از 80D باشد تا بتوانیم در تلفن هوشمند یک تصویر زنده و با کیفیت در زمان ثبت ویدئو داشته باشیم. باتری 80D عالی بود پس در 90D نیز انتظار داریم با همان مدل LP-E6N با حدود 960 عکس برای هر بار شارژ (با استاندارد CIPA) رو به رو شویم.

ایزو: از 100 تا 51200در حالت استاندارد و از 50 تا 102400 در حالت boost. کانن 80D ایزویی در بازه 100 تا 25600 داشت پس انتظار داریم در 90D این موضوع که بیشتر جنبه بازاریابی دارد کمی ارتقاء یابد.

سایر مشخصات عکاسی مثل حداکثر سرعت شاتر، سینک فلش و .. به احتمال خیلی زیاد مشابه 80D باشد.

شخصا از دیدن یک پورت USB3.0 یا Type-c در کنار یک mini HDMI 2.0 خوشحال خواهم شد.

تایم لپس 4k داخلی و HDR خوب نیز مورد انتظار است.

اسلات کارت حافظه SD/SDHC/SDXC (UHS-I support) برای این دوربین حیاتی هستند اما نگرانی در این زمینه نداریم چرا که این اسلات در مدل فعلی یعنی 80D موجود است.

نامه ای به کانن دوست داشتنی:

کانن عزیزم، لطفا مثل زمان طراحی 6Dm2 خسیس بازی در نیاور چرا که آن دوربین بسیار خوب است اما بازه داینامیک پایین و جای خالی رزولوشن 4k همه‌ی ما را نا امید و ناراحت کرد.

لطف چند لنز جدید nano USM معرفی کن خوصوا با دهانه‌ی EF

لطفا به ما لنز فوق‌العاده‌ای مثل 15-85 را با موتور nano USM هدیه کن.

با تشکر

رضا صادقی مقدم

پارس کانن

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.