آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     آموزش عکاسی از 0 تا 100-درس سوم: انواع لنز   97/11/02

 نزدیک به دو قرن است که عکاسی توسط بشر برای ثبت تصاویر اختراع شده است. از آن زمان این ترکیب جذاب هنر و فن آوری دستخوش تغییرات زیادی شده و خود را در تمامی جنبه های زندگی بشری جای داده است. در مقالات ویژه عکاسی از 0 تا 100 که توسط اینجانب رضا صادقی مقدم به سفارش شرکت پارس کانن تقدیم شما می شود، به صورت علمی و کامل اما با زبانی ساده مبانی عکاسی را از پایه تا سطح حرفه ای به شما می آموزیم. با مطالعه ی دقیق و کامل دروس و انجام تمریناتی که در برخی بخش ها به شما داده می شود، می توانید بدون نیاز به صرف هزینه با کیفیت بسیار بالا عکاسی را از پایه بیاموزید یا سطح خود را افزایش دهید.

در درس سوم از فصل اول، با انواع لنز و تفاوتهایشان به صورت تخصصی اما به زبان ساده آشنا می شویم.

پ.ن: این مقالات آموزشی به صورت کاملا اختصاصی و دسته اول نوشته شده و هرگونه کپی برداری، باز تولید و تدریس این مقالات بدون اجازه نامه کتبی از نویسنده از نظر قانونی و شرعی ممنوع است.

 

درس اول: آشنایی با دوربین دیجیتال و لنز

درس دوم: مفاهیم لنز

 

 

 

 

درس سوم: انواع لنز

در درس قبلی با تعاریف و ساختار لنز آشنا شدیم. در این درس با انواع لنز، مزایا، معایب و کاربردهای آنها آشنا شده و لنزها را بر اساس فاصله کانونی و کاربرد ویژه طبقه بندی می کنیم.

لنزهای پرایم یا فیکس

به لنزهایی که فاصله کانونی ثابت دارند و نمی توان فاصله کانونی آن را تغییر داد به اصطلاح پرایم (Prime) می گوییم. اصولا هر لنزی که فقط یک فاصله کانونی را پوشش می دهد فارغ از کیفیت، کاربرد یا قابلیت های ویژه، لنز پرایم می گوییم. مثل لنز   50mm یا 24mm یا لنز 400mm. برای مثال در لنز 50mm فقط ما فاصله کانونی یا فوکال 50 میلیمتری را داریم و امکان داشتن فواصل کانونی دیگر بر روی این لنز نیست.

آموزش عکاسی لنز

مزایا: لنزهای پرایم معمولا نسبت به قیمت وضوح بیشتر، عدد اف پایینتر (دیافراگم بازتر) و وزن کمتری دارند. البته این موضوع مطلق نیست. خطاهای اپتیکی نیز معمولا نسبت به قیمت در این لنزها کمتر هستند.

معایب: برای داشتن فواصل کانونی مختلف نیاز به خرید چندین لنز دارید که هم در کنار هم جاگیر و سنگین هستند و هم نیازمند صرف هزینه بالا می باشند. از طرف دیگر در ژانرهایی که سرعت و مانور بالا نیاز دارند مثل عکاسی خبری، جنگی، ورزشی و ... تعویض لنز بخاطر داشتن فاصله کانونی مختلف ممکن است زمانبر یا خطرناک بوده و لحظه طلایی و البته خود تجهیزات را از دست دهیم.

 

لنزهای زوم:

به هر لنزی که فاصله کانونی قابل تنظیم دارد لنز زومم (Zoom) می گوییم. در لنز زوم ما می توانیم با چرخاندن حلقه زوم، فاصله کانونی را در بازه مشخصی تغییر دهیم. برای مثال لنز  24-105یک لنز زوم است به این معنی که ما امکان استفاده از تمامی فواصل کانونی را بین 24 تا 105 میلیمتر داریم. دقت کنید که تمامی این فواصل کانونی در دسترس هستند یعنی 24،25،26  تا 105میلیمتر. حتی فواصل کانونی بین اعداد نیز در دسترس هستند مثل 25/5 میلیمتر.

آموزش عکاسی لنز

مزایا: قدرت مانور بالا در تغییر فاصله کانونی. وقتی یک لنز زوم دارید و کسری از ثانیه می توانیم فاصله کانونی را تنظیم کنیم و این موضوع قدرت مانور و قابلیت استفاده از لحظات ناب را به ما می دهد. از طرف دیگر فقط با داشتن یک لنز زوم، بازه ای خوب از فاصله کانونی در اختیار ما قرار گرفته و نیازی به خرید لنزهای مختلف نداریم.

آموزش عکاسی

معایب: لنزهای زوم معمولا نسبت به پرایم های هم کیفیت خود گرانتر هستند. برای مثال اگر بخواهید برای گرفتن کیفیت مشابه یک لنز پرایم 2 میلیونی لنز زوم تهیه کنید، مجبور به پرداخت چند برابر این هزینه هستید. البته این موضوع نیز حالت کلی داشته و مطلق نیست. از طرف دیگر لنزهای پرایم حداقل عدد اف پایینی دارند برای مثال لنز 50 میلیمتر که به شما حداقل عدد f1.8 را می دهد با قیمتی بسیار پایین ارائه می شود اما لنز زومی که روی این فاصله کانونی اف 1.8 بدهد یا نایاب است یا بسیار بسیار گران. لنزهای زوم رده متوسط و بالا معمولا حداقل عدد اف 2.8 دارند که آن هم در فواصل کانونی بالاتر از 200 میلیمتر ممکن نیست.

 

تله، واید و نرمال:

 همانطور که در درسهای قبل گفتیم، به فواصل کانونی بالاتر از 70 میلیمتر بر روی دوربینهای فول فریم تله می گوییم. پس لنزی که فاصله کانونی 70 به بالا بدهد نیز یک لنز تله است. برای مثال لنز 200-70  یک لنز زوم تله محسوب می شود. یا لنز پرایم 135 میلیمتری یک لنز تله است. فاصله کانونی نرمال که حول و هوش 50 میلیمتر بوده و لنز 50 میلیمتری پرایم نیز یک لنز نرمال است. پوشش فواصل کانونی زیر 24 میلیمتر نیز به عهده لنزهای واید گذاشته می شوند. مثل لنز 24-10 میلیمتری یا لنز پرایم 26 میلیمتری.

آموزش عکاسی

به لنزهایی که دو یا سه حد فاصله کانونی را پوشش می دهند در اصطلاح زوم استاندارد می گوییم. مثل لنز 105-24 که هم فاصله 24 یعنی واید را پوشش می دهد، هم نرمال و هم تله. یا لنز 100-50 که هم نرمال را پوشش می دهد هم تله را.

به لنزها و فواصل کانونی خیلی کم مثل 10 میلیمتر آلترا واید (ultra wide)  و به لنزها و فواصل کانونی خیلی تله مثل 400 میلیمتر سوپر تله گفته می شود.

لنزهای ماکرو

هر لنزی یک حداقل فاصله فکوس دارد. برای مثال ممکن است لنزی 100 میلیمتری حداقل فاصله فکوسی معادل 40 سانتی متر داشته باشد به این معنی که اگر فاصله سوژه با لنز کمتر از 40 سانتی متر بود امکان فکوس وجود نداشته و تصویر تار می شود. این موضوع باعث شده در لنزهای غیر ماکرو امکان ثبت اجسام کوچک با بهره بردن از نهایت سطح حسگر ممکن نباشد. برای مثال اگر از یک گل کوچک با لنز معمولی عکس بگیریم، گل حداکثر یک چهارم از حسگر 20 مگاپیکسلی ما را پوشانده و فقط 5 مگاپیکسل تصور گل را پوشش می دهند.

آموزش عکاسی لنز

اما با لنز ماکرو می توان 100 درصد سطح حسگر را به گل تخصیص داده و تصویر گل 20 مگاپیکسل است. به همین دلیل عکاسی با لنزهای ماکرو می تواند تصویر بسیار با کیفیت تری از سوژه های کوچک و سطوح با جزئیات زیاد به ما بدهند. نسبت بزرگنمایی لنزهای با یک ضریب نوشته می شود برای مثال لنزهای معمولی ممکن است 1:4 باشند . این لنزها توانایی ماکرو نداشته و حداقل فاصله فکوس زیادی دارند. برخی لنزها 1:2 بوده و به شما امکان بیشتر نزدیک شدن به سوژه می دهند. لنزهای ماکروی استاندارد نسبت 1:1 دارند. برخی لنزها سوپر ماکرو یا مایکرو (micro) هستند و نسبت هایی بزرگتر از 1 دارند مثل 2:1 که به عکاس امکان داشتن فاصله خیلی خیلی کم به سوژه و عکاسی از اجسام بسیار ریز را می دهند.

آموزش عکاسی

دقت کنید که لنزهای ماکرو در هر فاصله کانونی می توانند باشند. مثل 35، 90، 100، 150 یا حتی 200 میلیمتری.

 

در تصویر زیر نمونه یک عکس حرفه ای با لنز سوپر ماکروی یا مایکرو را می بینیم

آموزش عکاسی

خیلی وقتها بر روی لنزهای زوم نیز واژه  macro قید شده. این موضوع به معنای شباهت آنها با ماکرو نیست و معمولا بزرگنمایی آن ها به خوبی ماکرو های تخصصی نیست. برخی لنزهای زوم حالت ماکرو دارند و با فشردن دکمه به شما امکان کاهش حداقل فاصله فکوس داده می شود که در این حالت می توان به مانند لنزهای ماکرو از لنز زوم بهره برد مثل لنز EF 24-70‌ f4 کانن.

 

لنزهای چشم ماهی یا فیش آی

آموزش عکاسی

لنزهای فیش آی (fish-eye) لنزهای آلترا وایدی هستند که به شما تصویری کروی می دهند. این لنزها برای ایجاد تصاویر فانتزی و البته عکاسی پانوراما کاربرد دارند.

لنزهای تیلت-شیفت


آموزش عکاسی

لنزهای تیلت شیفت (tilt-shift) لنزهای تخصصی هستند که بیشتر در عکاسی صنعتی و عکاسی معماری به کار برده می شوند. این لنزها امکان تغییر محدوده فکوس (shift)  و امکان تصحیح پرسپکتیو (tilt) را به عکاس می دهند.

لنز تیلت شیفت

یکی دیگر از کاربردهای این لنزهای نسبتا گران، ایجاد تصاویری شبیه به مینیاتور یا ماکت است که گاهی بینندگان را در واقعی بودن تصویر به شک می اندازد.

تله کانورترها

تله کانورترها (Tele Converter) تجهیزاتی شبیه به لنز هستند که معمولا بین لنز و دوربین قرار گرفته و فاصله کانونی را بیشتر می کنند. برای مثال اکستندر 2 برابر به ما بر روی لنز 100 میلیمتر فاصله کانونی 200 میلیمتر می دهد اما حداقل عدد اف نیز افزایش می یابد.

اکستنشن ها

اکستنشن‌ها (extension) نیز به لنز اضافه می شوند تا قابلیت های جدیدی به لنز بدهند. برای مثال اکستنشن تیوب ماکرو لنز شما را به لنز ماکرو تبدیل می کند.

 

فیلترها

فیلتر‌ها قطعات شیشه‌ای هستند که بر روی لنز (گاهی درون آنها) بسته شده و شرایط نور را تغییر می دهند که در درساهای بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در پایان چند تصویر زیبای گرفته شده با لنزهای تیلت شیفت را میبینیم که تصاویر واقعی با این لنزها تبدیل به دنیای مینیاتوری و فانتزی شده است.

آموزش عکاسی

 

 

 

آموزش عکاسی

رضا صادقی مقدم

پارس کانن

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.