آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     آموزش عکاسی از 0 تا 100-درس دوم:مفاهیم لنز   97/10/19

آموزش عکاسی لنز

 نزدیک به دو قرن است که عکاسی توسط بشر برای ثبت تصاویر اختراع شده است. از آن زمان این ترکیب جذاب هنر و فن آوری دستخوش تغییرات زیادی شده و خود را در تمامی جنبه های زندگی بشری جای داده است. در مقالات ویژه عکاسی از 0 تا 100 که توسط اینجانب رضا صادقی مقدم به سفارش شرکت پارس کانن تقدیم شما می شود، به صورت علمی و کامل اما با زبانی ساده مبانی عکاسی را از پایه تا سطح حرفه ای به شما می آموزیم. با مطالعه ی دقیق و کامل دروس و انجام تمریناتی که در برخی بخش ها به شما داده می شود، می توانید بدون نیاز به صرف هزینه با کیفیت بسیار بالا عکاسی را از پایه بیاموزید یا سطح خود را افزایش دهید.

توجه: این مقالات آموزشی به صورت کاملا اختصاصی و دسته اول نوشته شده و هرگونه کپی برداری، باز تولید و تدریس این مقالات بدون اجازه نامه کتبی از نویسنده از نظر قانونی و شرعی ممنوع است.

 

 

درس دوم:

تعاریف لنز

همانطور که در درس اول گفتیم، یکی از مهمترین بخش‌های هر دوربینی لنز است. لنز دوربین (در اصطلاح به معنی عدسی) متشکل از تعدادی عدسی، عنصر اپتیکی (نوری)، بخشهای مکانیکی و ... است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده داند. وظیفه اصلی لنز، متمرکز کردن نور و تشکیل تصویر بر روی سطح حساس (حسگر یا فیلم) است. در ادامه به تعاریف لنز می پردازیم

 

 

1. فاصله کانونی یا فوکال (Focal Length)

فاصله کانونی، به فاصلهٔ مرکز اپتیکی لنز و مرکز کانونی آن گفته می‌شود. این فاصله معمولاً برابر با فاصله مرکز اپتیکی و حسگر تعریف علمی. است و تغییر فاصله کانونی باعث افزایش یا کاهش بزرگنمایی می‌شود.

تعریف کاربردی: فاصله کانونی لنز عکاسی عددی است که میزان بزرگنمایی تصویر را به شما نشان می دهد. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد بزرگنمایی نیز بیشتر بوده و اجسام دور در تصویر نزدیکتر نشان داده خواهند شد. فاصله کانونی بر اساس واحد میلیمتر مشخص می شوند. برای مثال فاصله کانونی 18 میلیمتر برای عکاسی از اجسام نه چندان دور، مناظر و به طور کلی جا دادن میزان بیشتری از تصویر کاربرد دارد. اما فاصله کانونی 150 میلیمتر برای عکاسی از اجسام دور مناسب است و نمیتوان بخش بزرگی از تصویر را در آن جای داد. بزرگنمایی فاصله کانونی 50 بیشتر از 35 و 35 بیشتر از 18 است. فاصله کانونی در دوربین‌های حرفه ای معمولا بین 4.5 تا 1200 میلیمتر است.

برخی لنزها فقط یک فاصله کانونی را پوشش می دهند که به آنها لنزهای پرایم می گوییم. برخی لنزها فواصل کانونی مختلفی را پوشش می دهند که لنز زوم نام دارند.

 

آموزش عکاسی لنز

 

واید یا عریض (Wide)

در دوربین‌های فول فریم به فاصله کانونی 24 به پایین، واید یا عریض گفته می شود. در فواصل کانونی عریض، میزان بیشتری از تصویر در کادر قرار گرفته و بیشتر برای عکاسی مناظر شهری، عکاسی منظره، پرتره‌های گروهی، عکاسی در فضاهای کوچک مثل آپارتمان و ... کاربرد دارد.

نکته: این تعاریف و اعداد در دوربین‌های فول فریم که حسگری معادل 24 در 36 میلیمتر دارند تعریف می شود و در دوربین های دیگر متفاوت است. . در ادامه دروس به این موضوع به شرح خواهیم پرداخت.

 

آموزش عکاسی لنز

نرمال (Normal)

فاصله کانونی نرمال فاصله ای است که در آن زاویه دید دوربین فول فریم شبیه به چشم انسان است. برای فاصله کانونی نرمال عدد دقیقی وجود ندارد و بین کارشناسان اختلاف است اما به فاصله کانونی حدود 50 میلیمتر (کمی کمتر یا بیشتر) در دوربین های فول فریم نرمال گفته می شود.

تله (Tele)

تله یک واژه یونانی به معنای دور است. در عکاسی به فواصل کانونی بالاتر از 70 در فول فریم تله گفته می شود. در فواصل کانونی تله ما بزرگنمایی متوسط رو به بالایی داریم و می توانیم از اجسام دور یا بخش های کوچکتر اجسام نسبتا نزدیک عکس بگیریم. برای مثلا برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز به دلیل فاصله زیاد سوژه با دوربین، نیاز به استفاده از لنزهایی است که فواصل کانونی تله را پوشش می دهند.

 

اپرچر یا دیافراگم (Aperture)

اپرچر که در ایران به اشتباه به آن دیافراگم گفته می‌شود، یک جسم مکانیکی دریچه مانند گرد و قابل تنظیم است که حجم نور ورودی به دوربین را کنترل می کند. در مثال درس قبل گفتیم که اگر لنز را به عنوان یک لوله آب و نور را آب تصور کنیم، اپرچر یا دیافراگم به منزله قطر لوله است. هرچه این قطر بیشتر باشد آب بیشتری نیز رد می شود. در لنز نیز هرچه اپرچر باشد، در مدت زمان یکسان، نور بیشتری رد خواهد شد. واحد اندازه گیری اپرچر در دروبین‌های عکاسی عدد f است. هرچه عدد اف کمتر باشد اپرچر بازتر( ورود نور بیشتر) و هرچه این عدد بیشتر باشد اپرچر بسته تر است (ورود نور کمتر).

 

آموزش عکاسی لنز

 

برای مثال در مقایسه f2 با f11، دریچه اپرچر در f2 بازتر است و نور بیشتری رد می شود. اما در f11 دریچه بسته تر بوده و نور کمتری  از آن رد می شود. در مقایسه f11 با f18، دریچه اپرچر در f11 بازتر است و نور بیشتری نسبت به f18 از آن رد می شود.

وقتی روی لنزی عدد اف نوشته شد، این میزان بازترین اپرچری است که لنز می تواند به شما بدهد. برای مثال لنز 50mm f1.8 به این معناست که این لنز 50 میلیمتری به شما در بازترین حالت f1.8 به بالا را میدهد و توان ارائه f1.4 را ندارد اما f2 تا میزان بسیار بسته تر را ارائه خواهد داد.

 

لرزشگیر

لرزشگیر یک قطعه مکانیکی است که در برخی از لنزها وجود دارد. کاربرد این قطعه همانطور که از نامش پیداست، کاهش اثر لرزش دست و دوربین و محو شدن عکسهاست.

لرزشگیر در برندهای مختلف کدهای متفاوتی دارد. برای مثال در کانن حروف IS مخفف (Image stabilizer) است اما روی لنزهای برند نیکون از حروف VR (Vibration reduction) استفاده شده است.

 

موتور فکوس

از سالهای پیش از دوران دیجیتال، شرکت‌های بزرگ بر روی دوربین‌های خود فکوس خودکار نصب کردند. برای اینکه دوربین بتواند فکوس کند، نیازمند سیستم فکوس خودکار در دوربین و موتوری در لنز برای چرخاندن عدسی فکوس هستیم. موتورهای فکوس انواع مختلفی دارند از جمله موتورهای مافوق صوت که با کد USM در کانن مشخص می شوند یا موتورهای پلکانی که در کانن STM و در نیکون کد AFP دارند.

دهانه لنز

هر لنز در دو طرف خود دهانه ورود و خروج نور دارد که در استانداردها و ابعاد مختلف مشخص می شوند. دهانه لنز در محل اتصال لنز و دوربین دهانه یا مانت (mount) قرار دارد که در هر شرکت متفاوت است. برای مثال استاندارد دهانه دوربینهای فول فریم کانن EF نام دارد و دهانه دوربین های کراپ سایز این شرکت EF-S است. در نیکون دهانه فول فریم FX و دهانه کراپ DX نامگذاری شده است.

ضریب بزرگنمایی در فکوس

بر روی لنزها بعد یک عدد نوشته شده به این صورت 1:4  یا 1:1. این عدد مربوط به حداقل فاصله فکوس است. برای مثال اگر لنزی حداقل فاصله فکوس را 1:2نوشته باشد به این معناست که می تواند بر روی اجسام نزدیکتری نسبت به لنزی که استاندارد 1:4  دارد فکوس نماید. استاندارد 1:1 و اعداد بزرگتر یعنی 1:2 به بعد نیز مربوط به لنزهای ماکرو است که در مقاله بعدی به آن اشاره می کنیم.

 

مثالها

 

آموزش عکاسی لنز

Canon EF 50mm f/1.8 STM
به این معناست که این لنز مخصوص دوربین های فول فریم کانن است (به دوربینهای کراپ هم می خورد)؛ فاصله کانونی 50 میلیمتر را دارد (پرایم)، بازترین دیافراگم یا همان پایینترین عدد اف آن 1.8 است، و دارای موتور فکوس STM می باشد. در اینجا حروف IS را نداریم پس این لنز لرزشگیر ندارد.

 

آموزش عکاسی لنز

 

AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II

لنز نیکون با موتور فکوس   AF-S مخصوص فرمت DX یا دوربین های کراپ نیکون (به فول فریم نمی‌خورد) که فواصل کانونی از 18 تا 55 میلیمتر را پوشش داده است (زوم است). حداقل عدد اف این لنز در برخی فواصل کانونی معادل f 3.5 و در برخی فواصل کانونی معادل f 5.6 است.

این لنز در سری جدید G نیکون است یعنی موتور فکوس داخلی خودش را دارد و با توجه به ثبت حروف VR متوجه می‌شویم که لنز دارای لرزشگیر داخلی است. عدد II یا 2 به یونانی به این معنیست که این لنز از نوع جدیدتر و به اصطلاح مارک 2 است.

در درس بعدی انواع لنز را از نظر ساختار و عملکرد دسته بندی کرده و لنزهای ویژه را معرفی خواهیم کرد.

 

رضا صادقی مقدم

پارس کانن

 

 

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.