آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     عکاسی با نورپردازی حاشیه ای   96/09/08


در این مطلب، من شما را با ایجاد نور حاشیه ای (Rim light) با استفاده از یک فلاش آشنا می کنم. این کار اگرچه زیاد معمول نیست، اما بسیار آسان است و به شما اجازه می دهد تا تصاویر بسیار جذاب و قدرتمندی بگیرید. برای انجام این نوع عکاسی، شما تنها به یک فلاش با قابلیت قرار دادن آن جدا از دوربین نیاز دارید. تنها لوازم جانبی که ممکن است نیاز داشته باشید، یک پایه مناسب برای قرار دادن آسان فلاش در جای خود است.


1- یادگیری طرز کار فلاش نباید سخت باشد

اگر شما تازه کار عکاسی پرتره را شروع کردید، این احتمال وجود دارد که با معضل «فلاش در مقابل نور طبیعی» مواجه شده، و احتمالا از نور طبیعی استفاده کرده باشید. من عکاسان آماتور و مبتدی زیادی را دیده ام که از تجهیزات نورپردازی می ترسند چون فکر می کنند برای این که بتوانند چیز خوبی به دست آورند، باید از چیدمان های پیچیده استفاده کنند که در آن تجهیزات زیادی مورد نیاز است.
به نظر من، مشکل یادگیری استفاده از فلاش این است که ساده ترین چیدمان موجود، به عنوان مثال یک فلاش استفاده شده به صورت اکسترنال (جدا از دوربین)، اغلب تنها به عنوان راهی برای ایجاد یک تصویر پایه ارائه می شود که باید با اضافه کردن لوازم بیشتر و با ایجاد چیدمان نورپردازی پیچیده تر بهبود یابد. همانطور که هیچ کس به طور جدی تنها از یک منبع نور استفاده نمی کند. بنابراین، می توانم بفهمم که چرا عکاسی ب


2- کار را ساده نگه دارید

راه حل من این بود که پرتره های سبک مجله و مُد را فراموش کنم. من می خواستم از مزیت محدودیت های چیدمان نورم برای ایجاد پرتره های قوی و دارای جو گرفته با ترکیب نور سخت حاصل از فلاش با یک سبک کم نور بهره ببرم. توجه داشته باشید که این سبک با مدل های مرد بهتر تناسب دارد.
با تغییر قدرت خروجی و تنظیمات زوم فلاش، می توانید پرتره ملایم و صمیمی تری به دست آورید.

ا فلاش ترسناک است.


2- کار را ساده نگه دارید

راه حل من این بود که پرتره های سبک مجله و مُد را فراموش کنم. من می خواستم از مزیت محدودیت های چیدمان نورم برای ایجاد پرتره های قوی و دارای جو گرفته با ترکیب نور سخت حاصل از فلاش با یک سبک کم نور بهره ببرم. توجه داشته باشید که این سبک با مدل های مرد بهتر تناسب دارد.
با تغییر قدرت خروجی و تنظیمات زوم فلاش، می توانید پرتره ملایم و صمیمی تری به دست آورید.


3- ایجاد نور حاشیه ای

اینها همه خوب است، اما شما می توانید با استفاده از نورپردازی حاشیه ای (Rim lighting) ظاهر بسیار متفاوتی به دست آورید. این نوع نور تنها خطوط سوژه را برجسته (هایلایت) می کند، و من عاشق آن هستم.
این چیدمان بسیار ساده است. تنها کافی است فلاش را درست پشت مدل یا شیء پنهان کنید، و آن را مستقیما رو به سمت سوژه قرار دهید.
در عمل، ما می توانیم نور حاشیه را برعکس سیلوئت در نظر بگیریم، که در آن سوژه به عنوان یک شکل سیاه در مقابل یک پس زمینه روشنتر، و اغلب سفید دیده می شود. در استودیو، چیدمان نور برای سیلوئت، در واقع همان چیدمان مورد استفاده برای ایجاد نور حاشیه است، جز این که فلاش به جای سوژه، به سمت پس زمینه گرفته شده است.
در حالت ایده آل، شما باید تنها نور حاشیه را در صحنه داشته باشید و هیچ نور محیطی دیگری دریافت نکنید. اما این بدان معنی نیست که مجبورید در یک اتاق تاریک کار کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید قدرت خروجی فلاش طوری باشد که نور در اطراف لبه های سوژه پخش نشود. نور تنها باید در امتداد خطوط سوژه جریان یابد.


4- کار را کمی اصلاح کنید

در صورت امکان، ویرایش حتی آسان تر است. مطمئن شوید که قسمت های سیاه در تصویر شما عمیق و هایلایت ها (قسمت های روشن) روشن هستند. اگر این کار را انجام دهید، کار ویرایش تمام است.
چیزی که من در مورد این تکنیک دوست دارم این است که عکس حاصل یک ظاهر مرموز دارد که تخیل بیننده را جلب می کند. من حدس می زنم که همه چیز به «دیدن/ ندیدن» بستگی دارد.


5- افکت های خاص

در آخر، از آنجا که صحنه از پشت نورپردازی شده است، یک راه ساده برای افزودن جذابیت این است که دود یا ذرات معلق در هوا را در عکس بگنجانید. هر دوی آنها نور را جذب کرده و در اطراف پراکنده می کنند، و افکت های جالبی ایجاد می کنند.
از آنجا که من سیگار نمی کشم، کمی آب در هوا اسپری کردم تا این عکس سلف پرتره را کمی جذاب تر کنم.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.