آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     تجربه عکاسی با دوربین Hasselblad X1D-50c   95/10/05

 

دوربین عکاسی Hasselblad X1D-50c زمانی که در تابستان 95 رونمایی شد، سر و صدای زیادی را به راه انداخت، چرا که طراحی بدون آینه و اندازه نسبتا کوچک این دوربین برخلاف باور قبلی ما درباره رابطه بین اندازه سنسور تصویر و اندازه بدنه در دوربین های عکاسی دیجیتال بود. همه دوربین های فرمت متوسط قبلی، به غیر از سری Leica S، دوربین های دی­اس­ال­آری با محفظه آینه بزرگ و طراحی بدنه حجیم هستند، اما دوربین Hasselblad X1D-50c این سنت را شکسته و به سبک و استیل دوربین های بردیابی کامپکت و کوچکتری از قبیل Mamiya 7 و Bronica RF باز گشته است. شاید جذاب ترین جنبه این دوربین استفاده از ویژگی هایی است که مختص دوربین های عکاسی بدون آینه هستند، از قبیل فوکوس لمسی و منظره یاب الکترونیکی، که این دوربین های فرمت بزرگ را به دنیای مدرن عکاسی نزدیک تر می کند.

با وجودی که قیمت دوربین عکاسی Hasselblad X1D-50c بیشتر از دوربین های دی اس ال آر فول فریم است، اما قیمت آن در مقایسه با دوربین های فرمت بزرگی با سنسورهای تصویر غول پیکری با ابعاد 6x4.5 cm به میزان قابل ملاحظه ای پایین است. ترکیب طراحی دوربین X1D، ویژگی های دوربین های بدون آینه و قیمت پایین تر این دوربین را بلافاصله معروف کرد. شرکت تولید کننده ادعا کرده است ظرف ده روز اول از زمان رونمایی این دوربین میزان سفارش های دریافتی بیشتر از تعدادی بوده است که شرکت برای کل سال اول انتظار آن را داشت – البته حال با این چالش روبروست که این دوربین های سفارش داده شده را باید در عمل به خریداران تحویل بدهد. خود دوربین Hasselblad X1D-50c کامل شده است اما شرکت سازننده هنوز در حال اضافه کردن سفت افزار به آن و اصلاح احتمالی سفت افزار است. در نتیجه، این مقاله می تواند ایده کلی ای از عملکرد و حال و هوای این دوربین را به شما ارائه نماید.

طراحی بدنه و اداره دوربین

دوربین عکاسی X1D-50c چندان بزرگتر از دوربین Panasonic Lumix GH4 نیست و حجم آن نیز کمتر از دوربین Nikon D810 است. در نتیجه، این دوربین از نظر اندازه بسیار شبیه به یک دوربین DSLR استاندارد است. دستگیره این دوربین اندازه کاملا خوبی دارد که باعث می شود نگه داشتن و حمل آن بسیار راحت باشد، و از طرفی به هنگام عکاسی محکم در دست قرار بگیرد. کنترل های آن نیز کاملا بزرگ بوده و به گونه ای طراحی شده اند که احتمال زدن تصادفی آنها کاهش یابد. با وجودی که پیچ های تنظیم دوربین عکاسی X1D-50c در محل های تا انهدازه ای متفاوت آرایش یافته اند، اما آرایش آنها و محل قرار گرفتن دکمه شاتر تا اندازه زیادی شبیه به دوربین H6D است. اندازه بزرگ دکمه های کنترل بدون اینکه اندازه دوربین را افزایش دهند، حال و هوای یک دوربین بزرگ را به Hasselblad X1D-50c می دهند.

شرکت هسلبلاد در صفحه بلای این دوربین جدید بجای دکمه های اسفنجی موجود در اطراف صفحه نمایش وضعیت دوربین H6D از دکمه های جدیدی استفاده کرده است، و از طرف دیگر جنس دکمه های موجود در بغل صفحه نمایش عقب دوربین را نیز تغییر داده است. بر روی بدنه Hasselblad X1D-50c در کل 9 دکمه کنترل به همراه یک دکمه پیش نمایش عمق میدان و دکمه روشن-خاموش دوربین تعبیه شده است، در نتیجه سطح این دوربین جدید چندان متراکم به نظر نمی رسد و دسترسی به دکمه ساده است.

            

 

             

سیستم منوی دوربین X1D-50c تقریبا همان سیستم بکار رفته در دوربین H6D است، که شامل آیکن ها و نوشته های بزرگ است که به راحتی خوانده می شوند. تمام ویژگی ها و گزینه ها به صورت لمسی فعال می شوند و کاربر می تواند گزینه های مختلف را از طریق صفحه نمایش لمسی دوربین یا پیچ های کنترل سنتی ناوش کند.

افرادی که به کار کردن با دوربین های DSLR و بدون آینه عادت دارند ممکن است به این نتیجه برسند که منوی دوربین Hasselblad X1D-50c گزینه ها و ویژگی های چندان زیادی را ارائه نمی کند، که در عمل نیز همینطور است. منوی این دوربین بدون شک با توسعه دوربین توسط شرکت سازنده در آینده گسترده تر خواهد شد، اما نباید انتظار داشته باشید که تعداد گزین های آن به اندازه دوربین های DSLR متنوع و متعدد باشند.

           

صفحه نمایش LCD 3 اینچ عقب دوربین X1D-50c کاملا واضح و روشن است، رزلوشن 920 کیلو نقطه آن به هنگام استفاده از فوکوس دستی مفید است. منظره یاب الکترونیکی آن نیز بسیار شارپ است و نمای 2360 کیلو نقطه آن جزئیات زیادی از سوژه را نمایش می دهد. نسخه سفت افرای که ما در آزمایش های خود از آن استفاده کردیم امکان بازپخش تصویر در منظره یاب را فراهم نمی کند، در نتیجه نتوانستیم این ویژگی را بررسی کنیم، اما شرکت سازنده به ما اعلام کرد که به زودی این قابلیت را به سفت افزار Hasselblad X1D-50c اضافه خواهد کرد.

عملکرد کلی دوربین Hasselblad X1D-50c

شرکت هسلبلاد ادعا می کند سیستم فوکوس خودکار دوربین دیجیتال Hasselblad X1D-50c به گونه ای طراحی شده است که دقت فوکوس را نسبت به سرعت در اولویت قرار می دهد، با این حال طراحان شرکت زدارند بر روی سریعتر کردن فوکوس این دوربین کار می کنند. اما سرعت سیستم فوکوس خودکار این دوربین به اندازه ای که یک دوربین فرمت متوسط انتظار می رود سریع است. این به این معنی سرعت فوکوس خودکار Hasselblad X1D-50c به اندازه یک دوربین DSLR سریع نیست، اما بسیار سریع تر از فوکوس دستی است.

              

در زمان استفاده از دوربین عکاسی دیجیتال Hasselblad X1D-50c، نسخه جدید سفت افزار این دوربین امکان کار کردن با قابلیت فوکوس خودکار لمسی دوربین را برای ما فراهم کرد. با چند ثانیه نگه داشتن دکمه فوکوس، 35 نقطه فوکوس خودکار بر روی صفحه نمایش دوربین نمایان می شوند که بیشتر سطح آن را پوشش می دهند. با لمس کردن هر یک از مربع هایی که بر روی صفحه نمایش نمایان می شود نقطه فوکوس متناظر با آن فعال می شود، با فشار دادن دکمه شاتر یا زدن دکمه فوکوس خودکار، فوکوس تصویر بر روی قسمتی که در آن نقطه فوکوس قرار دارد در فوکوس قرار می گیرد. عملکرد این ویژگی خوب است و با وجودی که امکان بزرگ کردن منطقه و مساخت فوکوس خودکار وجود ندارد (از طریق انتخاب چند نقطه فوکوس خودکار)، اما نقاط فوکوس خودکار دوربین عکاسی دیجیتال Hasselblad X1D-50c دست کم این مزیت را دارند که سطح بزرگی از فریم را پوشش می دهند.

سیستم نورسنجی دوربین دیجیتالی Hasselblad X1D-50c عملکرد خیره کننده ای داشت و عملکرد آن در مجموعه ای از شرایط نوری مختلف یکنواخت و قابل اطمینان است، و نورسنجی فلاش آن نیز عملکرد خوبی دارد. شرکت هسلبلاد در این دوربین از سیستم فلاش شرکت نیکون استفاده کرده است، و با وجودی که ما در آزمایش های خود توانستیم با فلاش های مختلفی از طریق کفشک هاتشوی دوربین کار کنیم، اما واحد رادیویی Phottix TTL خارج از دوربین کار نکرد – البته شرکت ادعا می کند که سیستم Profoto B1/2 خارج از دوربین کار می کند. این دوربین فاقد سوکت سینک است، در نتیجه کل کنترل برای فلاش خارج از دوربین باید از طریق یک سیستم ریموت در کفشک هاتشو یا یک آداپتور انجام شود.

کیفیت تصویر

ما از سنسور تصویر بکار رفته در دوربین دیجیتال X1D-50c قبلا در دوربین Phase One IQ250 و دوربین Hasselblad H5D-50c استفاده کرده بودیم و در این دوربین ها نیز از عملکرد آن بسیار شگفت شده شده بودیم. انتظار ما این بود که کیفیت تصویر دوربین عکاسی دیجیتال Hasselblad X1D-50c نیز دست کم به همان اندازه خوب باشد، و نمونه تصاویری که ما با این دوربین تولید کردیم کاملا نشان می دهند که این سنسور قادر به ارائه قدرت تفکیک و دامنه پویایی کاملا خوبی است. با بزرگ بودن سنسور تصویر و وجود 50 میلیون پیکسل بر روی آن باعث می شود کمی خطای فوکوس ایجاد شود، اما میزان جزئیاتی که این سنسور تصویر قادر به ضبط آن است، واقعا خارق العاده است.

دامنه پویایی سنسور تصویر دوربین دیجیتالی X1D-50c نیز قبل از اینکه تون ها شروع به جدا شدن بکنند و قبل از اینکه نویز مشکل ساز شود، انعطاف نوردهی و اصلاح منحنی خوبی را فراهم می کند. هنوز نمی دانیم آیا شرکت هسلبلاد کار تنظیم دقیق رنگ سنسور تصویر Hasselblad X1D-50c را تمام کرده است یا خیر، اما ما از تون های و رنگ مناطق سایه کاملا راضی بودیم.

نتیجه گیری

این بررسی شما را تنها کمی با دوربین Hasselblad X1D-50c و قابلیت های آن آشنا می کند. بدون عرضه نسخه کامل سفت افزار آن نمی توان به شکل دقیق درباره عملکرد این دوربین نظر داد، چرا که ویژگی ها و قابلیت های یک دوربین دیجیتال را سفت افزار آن ارائه می کند و کیفیت تصویر نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته مشکلات یک سیستم دوربین نیز در اکثر موارد ریشه در سفت افزار آن دارد.

اما می توانیم ادعا کنیم که Hasselblad X1D-50c دوربین بسیار خوبی برای کار کردن است، و کیفیت تصویر بسیار خوبی را نیز تولید می کند. زمانی که این دوربین کامل شود برای مجموعه ای از سوژه های مختلف گزینه مناسب و ایده آلی خواهد بود، از جمله سوژه های بی جان، پرتره، منظره و کارهای مستند. به نظر می رسد تنها حوزه ای که این دوربین نمی تواند در آن کارکرد خوبی داشته باشد، عکاسی ورزشی و سوژه های دارای اکشن های تند و نامنظم است یا زمانی که برای شکار یا دنبال کردن سوژه به فوکوس خودکار بسیار سریع نیاز باشد. Hasselblad X1D-50c به اندازه ای کوچک هست که بتوان آن را در جیب یک کت یا کاپشن حمل کرد، وزن آن نیز در حد یک دوربین DSLR فول فریم استاندارد است.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.