آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی دوربین عکاسی Panasonic Lumix DMC-FZ2000   95/09/23

 

معرفی دوربین

دوربین عکاسی Panasonic Lumix DMC-FZ2000 (که به مدل Panasonic FZ2500 نیز معروف است) یک دوربین سوپر زوم مجهز به یک زوم لنز 20x معادل با دامنه کانونی 24-480mm، یک سنسور تصویر MOS یک اینچ 20.1 مگا پیکسل، صفحه نمایش LCD لمسی 3 اینچ با رزلوشن 1040 کیلو نقطه، منظره یاب الکترونیکی OLED Live View Finder با رزلوشن 2359 کیلو نقطه است. سایر ویژگی های برجسته این دوربین سوپر زوم عبارتند از قابلیت ضبط فیلم های DCI 4K (با رزلوشن 4096 x 2160 پیکسل) با حداکثر سرعت 24، 25، و 30 فریم در ثانیه همراه با قابلین استخراج عکس های 8 مگا پیکسل از فیلم های ضبط شده، ضبط فیلم با حداکثر سرعت 120 فریم در ثانیه، جک های هدفون و میکروفون 3.5mm، فیلتر تراکم خنثی داخلی، دامنه ایزو ISO 80-25600، عکاسی متوالی با حداکثر سرعت 12 فریم در ثانیه با شاتر الکترونیکی و 50 فریم در ثانیه با شاتر الکترونیکی، دو حلقه زوم و کنترل، حالت عکاسی ماکرو با حداقل فاصله فوکوس 3 سانتی متر همراه با قابلیت های Post Focus یا فوکوس پس از تولید و Post Focus Stacking یا پشته سازی فوکوس پس از تولید و سیستم فای وای داخلی. دوربین عکاسی Panasonic Lumix DMC-FZ2000 در رنگ سیاه تولید می شود و قیمت خرده فروشی آن در بازارهای جهانی حدود 1100 پوند / 1200 دلار است.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000

دوربین عکاسی Panasonic Lumix FZ2000 مجهز به یک سنسور تصویر MOS 20.1 مگا پیکسل یک اینچ – همان اندازه سنسوری که در دوربین های سری Nikon 1 یا دوربین بریج Sony RX10 دیده می شود – همراه با یک لنز Leica که شامل 16 عدسی آرایش یافته در 11 گروه همراه با یک دیافراگم نه تیغه است. این لنز دامنه کانونی 24-480mm معادل در مقیاس دوربین های 35 میلی متری را فراهم می کند، که برابر با زوم اپتیکال 20x یا 20 برابر بوده، و برای جلوگیری از تار شدن تصویر به دلیل لرزش های دوربین مجهز به یک سیستم لرزه گیر 5 محوره است. این لنز همچنین دارای یک ساختار زوم داخلی است، که به این معنی است که اندازه لنز به هنگام تغییر دادن فاصله کانونی ثابت باقی مانده و مثل سایر لنزهای باز و بسته نمی شود، و از مکانیسم قطب راهنما و موتور دی سی بدون هسته استفاده می کند که زوم نرم و روانی را فراهم می کند. لنز دوربین عکاسی Panasonic DMC-FZ2000 را می توان به گونه ای تنظیم کرد که با استفاده از دو دکمه Fn1 و Fn2 با سرعت های متغییر، از سریع تا بسیار آهسته، زوم کند؛ همراه با یک گزینه اضافه برای شروع/پایان زوم تدریجی تر.

وجود سنسور تصویر MOS در دوربین عکاسی Panasonic FZ2000 گزینه های عکاسی متوالی انفجاری این دوربین را بسیار افزایش می دهد، که جداکثر سرعت آن با استفاده از شاتر مکانیکی 12 فریم در ثانیه و با استفاده از شاتر الکترونیکی مقدار خیره کننده 50 فریم در ثانیه با رزلوشن کامل به مدت 100 فایل JPEG یا 30 فایل Raw است (البته هم فوکوس و هم نوردهی در اولین فریم قفل می شوند). حالت های کندتر 7 فریم در ثانیه و 2 فریم در ثانیه همراه با قابلیت رهگیری فوکوس خودکار نیز موجودند.

دوربین عکاسی Lumix DMC-FZ2000 برای کادربندی تصاویر یک منظره یاب الکترونیکی OLED LVF با رزلوشن 2359 کیلو نقطه و یک صفحه نمایش LCD لمسی و قابل چرخش 3 اینچ با رزلوشن 1040 کیلو نقطه را ارائه می کند. برد بالای لنز این دوربین همراه با یک منظره یاب خوب و صفحه نمایش قابل چرخش و یک دستگیره خوش اندازه همگی باعث شده اند بدنه این دوربین تا اندازه ای بزرگ باشد. با وجودی که بزرگ بدون اندازه بدنه یک دوربین ممکن است برای برخی از افراد خوشایند نباشد، اما برای برخی دیگر خوشایند بوده و نوعی احساس رضایت از خرید برای آنها ایجاد می کند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که وزن دوربین عکاسی Lumix FZ2000 تقریبا یک سوم وزن یک دوربین DSLR به همراه یک لنز معادل است، در نتیجه این دوربین حمل پذیری بهتری دارد (برای حمل کردن سبک تر و راحت تر است). ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که حداکثر دیافراگم f/2.8 لنز این دوربین، که در انتهای برد تله نیز به عدد خوب f/4.5 می رسد، همراه با سنسور تصویر یک اینچ دوربین می تواند افکت های بوکه ای در حد دوربین های دی­اس­ال­آر ایجاد کند.

زوم دوربین عکاسی FZ2000 را می توان با استفاده از اهرم زوم عادی و رایجی که در اطراف دکمه شاتر قرار دارد کنترل کرد، درست شبیه به یک دوربین کامپکت خودکار. از طرف دیگر، با چرخاندن حلقه بسیار پهن موجود بر روی بدنه خود لنز نیز می توان با زوم دوربین کار کرد، که فوکوس نیز با چرخاندن حلقه باریکتر تنظیم می شود. بر روی بدنه لنز دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-FZ2000 سه دکمه Function با قابلیت تغیر کاربری به صورت دلخواه و یک سوئیچ فیلتر ND نیز وجود دارند. این سوئیچ سه فیلتر تراکم خنثی تعبیه شده در داخل لنز را کنترل می کند، که با 4/1، 16/1 و 64/1 علامت گذاری شده اند و نور ورودی به دوربین را به ترتیب به میزان 2، 4، و 6 گام کاهش می دهند. برای این سوئیچ دو گزینه خاموش و خودکار نیز تعبیه شده است، که گزینه خودکار کنترل فیلتر را به خود دوربین واگذار می کند. لنز دوربین پاناسونیک Lumix FZ2000 برای بستن فیلترهای خارجی بر روی آن مجهز به رزوه 67mm نیز می باشد.

 

متن زیر آن: صفحه جلوی دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000

از هر زاویه که به دوربین عکاسی پاناسونیک FZ2000 نگاه کنید، با یک دوربین جدی روبرو می شوید که این امر با توجه قیمت 1200 دلاری این دوربین تا اندازه زیادی اطمینان خاطر ایجاد می کند. روکش بدنه و دستگیره این دوربین با طرح چرم از دور این تصور را برای بیشتر ناظران ایجاد می کند که یک دوربین دی­ال­اس­آر در دست گرفته اید، و همانطور که انتظار می رود، استیل کار کردن با نیز بسیار شبیه به این دوربین هاست. منظره یاب الکترونیکی بزرگ، روشن و شارپ دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000 کمک بسیار بزرگی برای کادربندی تصاویر، بویژه در نور شدید یا هنگام استفاده از فواصل کانونی بالا، است و صفحه نمایش بزرگ و قابل چرخش آن نیز برای کار با منوی دوربین و بررسی تصاویر کاملا خوب است.

بدون شک، یکی از نقاط قوت بارز دوربین Panasonic Lumix FZ2000 زوم لنز Leica این دوربین است که دامنه کانونی 24-480mm و دامنه دیافراگم از تنظیم روشن و سریع f/2.8 در تنظیم واید و مقدار کاملا قابل f/4.5 در انتهای برد تله را فراهم می کند. یکی از ویژگی های جالب این دوربین سوپر زوم این است که نسبت ابعاد پیش فرض آن 3:2 (بخوانید 3 به 2) است، که تصاویری با رزلوشن کامل 20.1 مگا پیکسل را ارائه می کند. اگر تصمیم بگیرید از نسبت ابعاد 4:3 استفاده کنید که معمولا گزینه استاندارد دوربین های دیجیتال محسوب می شود، با این کار رزلوشن تصاویر تولیدی به 17.5 مگا پیکسل کاهش می یابد. طبیعتا، دوربین Panasonic DMC-FZ2000 قابلیت گرفتن عکس با فرمت Raw یا ترکیب Raw و JPEG را نیز ارائه می کند. به دلیل اینکه این فرمت ترکیبی تاثیر چندانی بر روی سرعت رایت دوربین ندارد، ما در آزمایش های خود از این تنظیم به عنوان گزینه پیش فرض خود استفاده کردیم.

دوربین Panasonic FZ2000 برای کمک به محکم و ثابت نگه داشتن آن در فواصل کانونی بالا دارای یک دستگیره خوش اندازه قالب ریزی شده است که سه انگشت، در حالی که انگشت اشاره برای فشار دادن دکمه شاتر به راحتی بر روی آن قرار می گیرد، دور این دستگیره می پیچند. دکمه شاتر دوربین در بالای دستگیره آن قرار داشته و با یک زاویه ارگونومیک و مناسب به سمت جلو شیب دارد و اهرم زوم آن را احاطه کرده است. یکی از ویژگی های جدید دوربین FZ2000 نسبت به مدل قبلی، اضافه شدن یک پیچ کنترل اصلی به آن، درست پشت دکمه شاتر، است که حال و هوای کار کردن با این دوربین را به دوربین های DSLR نزدیکتر می کند.

در پشت این پیچ کنترل نیز دو دکمه دیگر در صفحه بالای دوربین پاناسونیک Lumix DMC-FZ2000 قرار دارد. دکمه سمت راست یک دکمه اختصاصی برای ضبط فیلم است و دکمه سمت چپ نیز چهارمین دکمه این دوربین با قابلیت تغییر کاربری آن به صورت سفارشی است که با Fn4 مشخص شده است. این دکمه به صورت پیش فرض برای مجموعه جامعی از تنظیمات جبران نوردهی دسترسی فراهم می کند، اما اگر به سیستم منوی دوربین مراجعه کنید، خواهید دید که کاربری های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید برای این دکمه های دوربین تعریف کنید؛ و از بین آنها 7 مورد را می توانید برای ان دکمه بخصوص تعریف کنید، از جمله قابلیت فراخواندن تنظیمات Photo Style شرکت پاناسونیک، یک درجه تراز – که با زدن دکمه Display یا نمایش دوربین نیز فعال می شود – و تغییر نسبت ابعاد تصویر. در واقع، در سیستم منوی دوربین پاناسونیک Lumix FZ2000 به اندازه 11 صفحه گزینه های مختلف قابل تعریف برای این دکمه های کاربری وجود دارند، که در هر صفحه چهار گزنه وجود دارد؛ در نتیجه میزان کنترل سفارشی ای که این دوربین ارائه می کند در عمل نامحدود است.

یکی دیگر از کنترل های اصلی موجود در صفحه بالای دوربین پاناسونیک FZ2000 پیچ حالت های عکاسی و نوردهی دوربین است که در مجموع 10 حالت مختلف، از جمله حالت تمام خودکار، تمام دستی و تنظیمات سفارشی – را ارائه می کند و در اطراف این پیچ نیز سوئیچ روشن – خاموش دوربین تعبیه شده است. اگر این سوئیچ را کمی با انگشت شست فشار دهید، به محض اینکه انگشت شست شما به وضعیت اول خود برگردد، دوربین روشن می شود، که عملکرد فوق العاده سریعی است. این بالا بودن سرعت واکنش های Panasonic Lumix DMC-FZ2000 در مورد استفاده از لنز سوپر زوم آن نیز صادق است، که در حالت عکاسی فاصله بین زاویه واید تا انتهای برد تله را تقریبا در 5-4 ثانیه طی می کند. حتی در انتهای برد تله فوتو با نیم دکمه کردن دکمه شاتر، دوربین در یک چشم برهم زدن فوکوس را قفل می کند.

 

متن زیر آن: صفحه عقب دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000

بر روی پیچ حالت های نوردهی Panasonic Lumix FZ2000 علاوه بر حالت عکاسی خودکار هوشمند، یک آیکن شبیه به پالت نقاشی نیز دیده می شود که نشان دهنده کنترل ابتکاری و خلاقانه بیشتر بر روی ظاهر تصاویر است. این دوربین سوپر زوم پاناسونیک در این حالت عکاسی به اندازه هشت صفحه افکت و جلوه های دیجیتالی مختلف ارائه می کند. گزینه بعدی برای عکاسی که با چرخاندن پیچ حالت های نوردهی یک گام به جلوتر فعال می شود، مجموعه حالت های صحنه هستند، که این دوربین در کل 25 حالت صحنه مختلف را ارائه می کند؛ و در نهایت نیز حالت عکاسی پانورامای شرکت پاناسونیک قرار دارد. بر روی پیچ حالت های نوردهی Panasonic FZ2000 یک حالت و وضعیت Custom یا سفارشی نیز وجود دارد، که پس از آن حالت اختصاصی فیلمبرداری آرایش یافته است. این دوربین سوپر زوم در حالت تصویربرداری قابلیت ضبط فیلم QFHD 4K (با رزلوشن 3840 x 2160 پیکسل) با فریم ریت های 24، 25 و 30 فریم در ثانیه در فرمت MP4 و همچنین یک گزینه سینمایی با رزلوشن 4096 x 2160 پیکسل با سرعت 24 فریم در ثانیه در فرمت MOV را ارائه می کند.  بیت ریتی که این دوربین بریج در تصویربرداری ارائه می کند مقدار خیره کننده 200 مگا بایت در ثانیه (ALL-Intra) یا 100 مگا بایت در ثانیه (IPB) با فشرده سازی 4:2:0 و رنگ 8 بیتی است. مدت زمان ضبط نامحدود بوده و امکان گرفتن خروجی برای یک مانیتور یا رکوردر خارجی از طریق پورت میکرو HDMI همزمان با ضبط وجود دارد. شرکت پاناسونیک برای FZ2000 نیز مثل دوربین حرفه ای DMC-GH4 یک نرم افزار اختیاری پولی برای ضبط فیلم V-Log L را نیز طراحی کرده است. این دوربین همچنین قابلیت استخراج عکس از یک فیلم 4K ضبط شده از طریق دکمه اختصاصی 4K را نیز ارائه می کند که در عقب دوربین تعبیه شده است؛ که این قابلیت امکان تولید عکس های 8 مگا پیکسل با حداکثر سرعت 30 فریم در ثانیه را برای کاربران فراهم می کند.

پاناسونیک Lumix DMC-FZ2000 دوربین جذابی برای فیلمسازان است و در حالت فیلمبرداری نیز مثل عکاسی به حالت های نوردهی ابتکاری و پیشرفته P/A/S/M دسترسی فراهم می کند. در طول فیلمبرداری با این دوربین می توانید به تمام گزینه ها و حالت های Photo Style و Creative Control (افکت های دیجیتالی) دسترسی داشته باشید. تنظیمات ایزو، توازن نور سفید و رهگیری فوکوس خودکار نیز در طول ضبط فیلم موجود می باشند و وجود فیلتر حذف نویز باد نیز به ضبط صداهای بهتر در محیط های باز کمک می کند. خوشبختانه، در طول ضبط فیلم از کل دامنه زوم اپتیکال پاناسونیک Lumix FZ2000 می توانید استفاده کنید و کارکرد زوم نیز به اندازه کافی نرم و بی صداست. بر روی پیچ حالت های نوردهی این دوربین چهار حالت پیشرفته برنامه، اولویت شاتر، اولویت دیافراگم و حالت تمام دستی نیز برای عکاسی ارائه شده اند.

پاناسونیک FZ2000 یک حالت تولید فیلم های تایم لپس یا گذر زمان را نیز ارائه می کند که در آن می توانید فواصل زمانی بین شات ها و تعداد شات هایی که گرفته می شوند را تنظیم کنید، به همراه یک گزینه نوردهی چندگانه که این امکان را برای شما فارهم می آورد حداکثر تا چهار نوردهی مخختلف را در قالب یک تصویر واحد با یکدیگر ترکیب کنید؛ در حالی که حالت Stop Motion Animation یا پویایی نمایی توقف حرکت این دوربین نیز این امکان را برای شما فراهم می کند فیلم های استاپ موشن منحصربفردی را تولید نمایید. دوربین عکاسی دیجیتال Panasonic Lumix DMC-FZ2000 مجهز به سیستم وای فای داخلی بوده، ولی قابلیت NFC یا ارتباطات میدان نزدیک و سیستم GPS را ارائه نمی کند. از تلفن هوشمند خود می توانید برای تغییر دادن تنظیمات دوربین (تنظیم فوکوس، جبران نوردهی، ایزو، توازن نور سفید و Photo Styles) و حتی فعال کردن شاتر از راه دور (از جمله ضبط های ویدئویی متناوب) استفاده کنید، در حالی که قابلیت انتقال خودکار از عکس ها و تصاویر شما به صورت خودکار بر روی یک تبلت نسخه پشتیبانی یا بک آپ تهیه می کند. برای اضافه کردن اطلاعات محل گرفته شدن عکس نیز می توانید از تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

اگر از روی کوهان موجود در وسط صفحه بالای دوربین عکاسی دیجیتال Panasonic Lumix FZ2000 که منظره یاب الکترونیکی، میکروفون استریو و فلاش پرشی دوربین را در خود جای داده است، بپرید، در سمت دیگر دوربین با یک پیچ کوچکتر با لبه کنگره ای روبرو می شوید. این پیچ برای حالت های درایو دوربین دسترسی فراهم می کند، که شامل حالت تک شات، عکاسی متوالی، بازه بندی (که در این مدل شامل دیافراگ و فوکوس نیز می باشد)، تایمر خودکار و حالت تصویربرداری با فاصله زمانی متناوب یا همان تایم لپس. Post Focus یا فوکوس پس از تولید قابل جدیدی در دوربین عکاسی دیجیتال Panasonic FZ2000 است که این امکان را برای شما فراهم می آورد ناحیه در فوکوس عکس خود را پس از گرفته شده به راحتی با لمس صفحه نمایش در نطقه مورد نظر خود، انتخاب کنید (این قابلیت منطقه ای از عکس در فوکوس کامل قرار دارد را به دلخواه کاربر تغییر می دهد). دیگر قابلیت جدید دوربین عکاسی دیجیتال FZ2000 موسوم به Post Focus Stacking یا پشته سازی فوکوس پس از تولید نیز عملکرد مشابهی با گزینه قبلی دارد، اما با یک تفاوت کلی؛ این قابلیت این امکان را برای شما فراهم می کند از یک سوژه واحد چند تصویر مختلف با منطقه در فوکوس متفاوت را بگیرید، سپس همه مناطق در فوکوس سا مناطق انتخابی خود را در قالب یک عکس واحد با یکدیگر ترکیب کنید.

اگر به سراغ صفحه عقب دوربین عکاسی دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-FZ2000 بروید، خواهید دید که بیشترین فضای این قسمت را علاوه بر صفحه نمایش لمسی و گردان دوربین، منظره یاب الکترونیکی آن نیز که از بالای صفحه نمایش بیرون زده است، اشغال کرده است. میزان گردش صفحه نمایش این دوربین بریج به اندازه ای است که برای گرفتن عکس های سلفی یا برعکس کردن صفحه نمایش برای محافظت از آن به هنگام حمل و نقل دوربین، کامل به طرف مخالف باز می شود. لازم به ذکر است که ما از میزان وضوح صفحه نمایش دوربین عکاسی دیجیتال پاناسونیک Lumix FZ2000 که به هنگام فوکوس دستی واقعا مفید است، بسیار لذت بردیم. با انتخاب حالت فوکوس دستی، بخش مرکزی تصویر بزرگ شده و فوکوس را آسان تر می کند.

 

متن زیر آن: صفحه نمایش گردان دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000

صفحه نمایش دوربین عکاسی دیجیتال پاناسونیک DMC-FZ2000 از نوع لمسی است و تمام گزیه های منوی دوربین از طریق فاصل کابری لمسی آن قابل تغییر هستند. با استفاده از این صفحه نمایش لمسی می توانید پخش تصاویر را نیز کنترل کنید، که شامل دیدن تصویر فول سایز با زدن بر روی تصاویر بند انگشتی، ورق زدن تصاویر با کشیدن انگشت بر روی صفحه نمایش و بزرگ کردن آنها تا حداکثر 16x (16 برابر) می شود.

اولین قابلیت قابل توجهی که صفحه نمایش لمسی دوربین عکاسی دیجیتال پاناسونیک FZ2000 ارائه می کند استفاده از حالت فوکوس خودکار ناحیه تک نقطه برای فوکوس بر روی سوژه از طریق لمس نقطه مورد نظر بر روی صفحه نمایش است. سپس اگر سوژه حرکت کند، دوربین با استفاده از قابلیت رهگیری فوکوس خودکار سوژه را در اطراف کادر دنبال می کند. اگر سوژه کلا از کادر خارج شود، می توانید سوژه را مجدد کادربندی کرده و با زدن انگشت بر روی صفحه نمایش در محل سوژه مراحل فوکوس را مجدد آغاز کنید. این قابلیت دوربین دیجیتالی Panasonic Lumix DMC-FZ2000 ابزار فوق العاده مفیدی است که باعث می شود فوکوس بر روی سوژه های خارج از مرکز کادر راحت و سریع شود. البته این سیستم این ایراد کلی و ذاتی را نیز دارد که اگر دست شما تصادفا به نقطه ای از صفحه نمایش برخورد کند، دوربین بر روی آن نقطه فوکوس خواهد کرد و این کار می تواند سوژه جاری شما را از فوکوس خارج کرده یا نقطه فوکوس شما را در منطقه نادرستی قرار دهد؛ اما در این موارد می توانید با لمس وسط صفحه نمایش نقطه فوکوس را مجدد در مرکز کادر قرار دهید (یا اینکه می توانید کلا آن را غیر فعال کنید).

در صورتی که حالت فوکوس دوربین دیجیتال Panasonic Lumix FZ2000 را به جای فوکوس خودکار ناحیه تک نقطه بر روی گزینه Multi-area AF یا فوکوس خودکار ناحیه چند نقطه تنظیم کنید، در این صورت می توانید یک گروه متشکل از 6 نقطه فوکوس خودکار را ار 9 ناحیه و منطقه مختلف در کادر انتخاب کنید، و در اینجا نیز می توانید کمی کنترل دستی در اختیار داشته باشید. اگر گزینه Face Detection یا تشحیص چهره را فعال کنید، می توانید نقطه فوکوس خودکار ناحیه تک نقطه را به صورت دستی بر روی چشم یک نفر در داخل کادر تنظیم کنید و در این صورت دوربین چهره فرد را در فوکوس نگه می دارد. یکی از جنبه های بسیار خوب سیستم کنترل صفحه لمسی دوربین دیجیتال Panasonic DMC-FZ2000 این است که این قابلیت Touch Auto Focusing یا فوکوس خودکار لمسی در هنگام ضبط فیلم نیز موجود بوده، قابلیت های پیشرفته ای از قبیل فوکوس کشی را به راحتی از طریق لمس نقطه مورد بر روی صفحه نمایش دوربین امکان پذیر می کند.

یکی دیگر از ویژگی های جالب دوربین دیجیتال Panasonic FZ2000 این است که اگر حالت دوربین را بر روی حالت عکاسی Intelligent Auto یا خودکار هوشمند قرار دهید، دوربین زمانی که سوژه مورد نظر خود را با لمس صفحه نمایش مشخص کنید، حالت صحنه را به صورت خودکار تغییر می دهد. به عنوان مثال، اگر در کادر خود یک چهره را لمس کنید دوربین حالت پرتره را انتخاب می کند و اگر سوژه انتخابی شما یک گل با فاصله نزدیک باشد، دوربین به صورت خودکار به حالت ماکرو می رود. اگر ترجیح بدهید به جای فوکوس خودکار بسیار سریع دوربین دیجیتال FZ2000 از فوکوس دستی استفاده کنید، می توانید به سادگی با درگ کردن یک کادر زرد رنگ در اطراف فریم هر قسمت از سوژه خود که تمایل دارید را به میزان 1، 5 یا 10 برابر بزرگ کنید. آخرین قابلیت لمسی این دوربین سوپر زوم از نظر کادربندی و گرفتن یک عکس، قابلیت شاتر لمسی برای فعال کردن شاتر است؛ برای این منظور در سمت چپ صفحه نمایش دوربین یک آیکن کوچک قرار دارد که این قابلیت را فعال می کند و پس از آن با لمس هر نقطه از صفحه نمایش شاتر فعال می شود.

قابلیت Focus Peaking یا قله فوکوس دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-FZ2000 نیز در دو حالت فوکوس دستی (MF) و فوکوس خودکار همراه با فوکوس دستی (AF+MF) با نمایش دادن خط در اطراف سوژه، قله فوکوس (آخرین نقطه ای که در فوکوس کامل قرار دارد) را نشان می دهد. میزان تشخیص قله فوکوس را می توانید بر روی دو گزینه High یا زیاد و Low یا کم تنظیم کنید و برای رنگ خط قله فوکوس نیز می توانید از گزینه های مختلف استفاده کنید. حالت فوکوس خودکار Pinpoint AF یا فوکوس خودکار دقیق دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix FZ2000 نیز برای فوکوس دقیق بر روی یک منطقه بسیار کوچک خیلی مفید است، در حالی که قابلیت Manual Focus Assist یا دستیار فوکوس دستی برای کمک به فوکوس دقیق تر بر روی سوژه در حالت فوکوس خودکار، یک بزرگنمایی 10 برابر از سوژه را نمایش می دهد.

 

متن زیر آن: دوربین Panasonic Lumix DMC-FZ2000 در دست

در زیر منظره یاب الکترونیکی دوربین دیجیتالی Panasonic Lumix DMC-FZ2000 یک سنسور چشم تعبیه شده است و در نتیجه می تواند با تشخیص دادن دور و نزدیک شدن مردمک چشم به سنسور صفحه نمایش دوربین را فعال و غیر فعال کند. افرادی که نزدیک بین هستند نیز می توانند برای تنظیم دیوپتر از پیچ کوچکی استفاده کنند که در کنار منظره یاب (سمت چپ) وجود دارد. در بالای آن نیز یک سوئیچ کشویی دستی برای بالا دادن فلاش دوربین تعبیه شده است. علاوه بر سنسور چشم، در سمت چپ منظره یاب الکترونیکی دوربین عکاسی دیجیتالی Panasonic Lumix DMC-FZ2000 یک دکمه با علامت «LVF» برای فعال سازی دستی منظره یاب تعبیه شده است، که با توجه به عملکرد سنسور چشم تا اندازه ای زاید به نظر می رسد. خوشبتخانه، این دکمه نقش یکی دیگر از دکمه های کاربری دوربین – دقیقا دکمه Fn7 – را ایفا می کند که می توانید کاربری آن را به دلخواه تغییر دهید. دیگر کنترل های دوربین دیجیتالی Panasonic Lumix FZ2000 به سمت کنترل های موجود بر روی دوربین های DSLR پیش می روند: به عنوان مثال، دکمه قفل فوکوس خودکار / نوردهی خودکار در سمت راست منظره یاب دوربین، که یک اهرم سه وضعیته برای قرار دادن حالت فوکوس دوربین بر روی فوکوس خودکار تک شات، فوکوس خودکار پیوسته و فوکوس دستی آن را احاطه کرده است.

تنظیم پیش فرض دکمه Fn5 دوربین عکاسی دیجیتالی Panasonic Lumix FZ2000 که در سمت راست دکمه قفل فوکوس خودکار / نوردهی خودکار قرار دارد، برای Quick Menu یا منوی سریع دوربین دسترسی فراهم می کند. از این منو می توانید مواردی مثل تنظیمات Photo Style را انتخاب کنید، که در این دوربین سوپر زوم گزینه های مختلفی از قبیل استاندارد (که گزینه پیش فرض است) درخشان، سیاه و سفید، طبیعی، منظره، پرتره گزینه های سفارشی را ارائه می کند. میله ابزاری که در این منو در بالای صفحه نمایش دوربین دیجیتالی Panasonic FZ2000 نمایان می شود برای حالت های فلاش این دوربین نیز دسترسی فراهم می کند، که شامل گزینه های فلاش اجباری، فلاش اجباری همراه با کاهش قرمزی چشم، سینک آهسته و سینک آهسته همراه با کاهش قرمزی چشم می شود. اندازه تصویر و کیفیت عکس نیز در همین منو قابل تنظیم هستند، و همچنین حالت های فوکوس خودکار. با استفاده از کنترل چهار طرفه دوربین عکاسی دیجیتالی Panasonic FZ2000 یا یا چرخاندن پیچ تنظیم تعبیه شده در گوشه بالا سمت راست صفحه عقب دوربین با انگشت شست می توانید در بین گزینه های این منوی سریع حرکت کنید. در اینجا نیز گزینه های زیادی برای دسترسی به تنظیم مورد نظر خود وجود دارد، اما این باعث نمی شود که استفاده از دوربین گیج کننده شده یا درک تنظیمات آن دشوار شود.

در بین این دکمه Fn5 و دکمه Display یا نمایش دوربین دیجیتالی DMC-FZ2000 نیز یک دکمه پخش تصاویر وجود دارد. با زدن دکمه نمایش می توانید گزینه هایی که بر روی صفحه نمایش دوربین نمایش داده می شود را مخفی یا فعال کنید، و با زدن مکرر آن نیز یک درجه تراز فعال می شود – که برای عکاسان و فیلمسازانی مفید است که بدون استفاده از سه پایه از مناظر یا مناظر شهری تصویر می گیرند.

در گوشه پایین سمت راست صفحه عقب دوربین عکاسی دیجیتالی DMC-FZ2000 نیز کنترل چهار طرفه رایج این دوربین قرار گرفته است. با استفاده از این کنترل می توانید تنظیمات حساسیت ایزو، که شامل هر دو گزینه ایزو خودکار و ایزو هوشمند نیز می شود، را از ISO 125 تا ISO 12800 (قابل افزایش تا ISO 80-25600) در کنار توازن نور سفید و حالت عکاسی ماکرو تنظیم کنید.

آخرین دکمه صفحه عقب دوربین دیجیتالی FZ2000 نیز یک دکمه دیگر با قابلیت تغییر کاربری به صورت سفارشی، دکمه Fn6، است که در حالت پخش نقش یک دکمه Delete یا حذف اختصاصی را نیز ایفا می کند. در کف دوربین نیز یک بوش کمی خارج از مرکز لنز برای بستن دوربین بر روی یک سه پایه و محفظه باطری شارژی دوربین عکاسی دیجیتالی FZ2000 با عمر اسمی قابل قبول 360 شات با هر شارژ کامل قرار گرفته اند. کارت حافظه SD این دوربین سوپر زوم نیز برخلاف مدل قبل از خود در یک شکاف در پهلوی راست دوربین قرار می گیرد، که بالای آن یک پورت برای کنترل از راه دور تعبیه شده است. در پهلوی چپ دوربین بریج Panasonic Lumix DMC-FZ2000 نیز پورت های خروجی HDMI و USB در کنار دو پورت دیگر برای اتصال یک میکروفون خارجی برای ضبط صدا و هدفون برای پایش صدا آرایش یافته اند.

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.