آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی دوربین عکاسی Sony RX10 III   95/06/31

 

 

معرفی دوربین

دوربین عکاسی Sony RX10 III جدیدترین مدل در سری دوربین های کامپکت حرفه ای و ممتاز شرکت سونی است. این دوربین تقریبا کمتر از 12 ماه پس از عرضه مدل RX10 II رونمایی شد، اما شرکت سونی اعلام کرده است این دو دوربین در کنار هم تولید خواهند شد و برای مصرف کنندگان دو گزینه متفاوت را ارائه می کنند.

دوربین عکاسی Sony RX10 III از یک سنسور تصویر تقریبا یکسان با مدل Mark II این دوربین استفاده می کند، که یک سنسور CMOS 12 مگا پیکسل یک اینچ از نوع «پشته ای» همراه با تراشه DRAM است. مدل Mark II نسخه 20.2 مگا پیکسل همین سنسور و طراحی سنسور است. بزرگترین ارتقاء و ویژگی جدید این مدل جدید زوم لنز جدید آن است، که دامنه کانونی 24-600mm معادل (زوم اپتیکال 25 برابر) را ارائه کرده، و دامنه دیافراگم آن f/2.8-4 است.

قبلا، مدل RX10 II دامنه کانونی متوسط 24-200mm معادل (زوم اپتیکال 8.3 برابر) را ارائه می کرد، در نتیجه این امر باعث می شود دوربین عکاسی Sony RX10 Mark III برای افرادی که به دنبال یک دوربین همه کاره هستند، جذابیت بیشتری داشته باشد. با این حال، این ویژگی و افزایش برد تله فوتوی دوربین تاثیرات خاص خود را نیز دارد و قیمت اولیه این مدل جدید را تا مبلغ 1250 پوند افزایش داده است.

سایر مشخصات و ویژگی های دوربین عکاسی سونی RX10 III عبارتند از یک شاتر الکترونیکی که حداکثر سرعت شاتر 1.32000 ثانیه را فراهم می کند، یک صفحه نمایش LCD 3 اینچ قابل خم با رزلوشن 1.23 نقطه، یک منظره یاب الکترونیکی OLED با رزلوشن 2360 کیلو نقطه، سازگاری با کارت های حافظه SD و عمر باطری حداکثر تا 420 شات.

چنانچه در حال حاضر در حال تبدیل شدن به یک استاندارد است، دوربین عکاسی سونی RX10 Mark III قابلیت ضبط فیلم های 4K را نیز ارائه میکند. همچنین این امکان وجود دارد که بتوانید عکس هایی را از تصاویر 4K خود استخراج کنید، ویژگی ای که در حال تبدیل شدن به یک قابلیت رایج و استاندارد است. در حال حاضر دوربین های کامپکت بریج (سوپر زوم) ممتاز کمی در بازار وجود دارد. دوربین Sony RX10 III رقابیت نزدیکی با دوربین Canon G3X و همچنین دوربین Panasonic FZ1000 دارد.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین عکاسی Sony RX10 III

اندازه بدنه دوربین Sony RX10 III برای جا دادن لنز سوپر زوم آن در مقایسه با مدل قبلی افزایش یافته است. این امر اساسا نکته منفی ای نیست، اما باعث می شود اندازه این دوربین به اندازه یک دوربین عکاسی دی اس ال آر سطح متوسط، بویژه با بسته بودن یک لنز بزرگ بر روی آن، نزدیک شود. با وجودی که لنز دوربین Sony RX10 Mark III بزرگ است، به خاطر داشتن این مطلب مهم است که لنزی که بتواند چنین دامنه کانونی گسترده ای را پوشش دهد در دنیای دوربین های عکاسی دی اس ال آر خیلی بزرگتر از این خواهد بود، و از طرف دیگر باعث می شود این دوربین برای مسافرت و ایام تعطیل ایده آل باشد.

دوربین سونی RX10 Mark III دستگیره بزرگی دارد، که برای اینکه گرفتن آن راحت تر شود، بویژه زمانی که برای استفاده از منظره یاب الکترونیکی دوربین را مقابل چشم خود می گیرید، طراحی آن در مقایسه با دستگیره مدل RX10 II تغییر کرده است. این دستگیره دارای روکش بوده و آجدار است، همراه با یک فرورفتگی برای اینکه انگشت میانی به خوبی بر روی آن قرار بگیرد.

در اطراف بدنه لنز دوربین سونی RX10 III سه لنز وجود دارد. یکی از این سه حلقه دیافراگم را کنترل کرده و در زمان چرخش به صورت پله ای و گام به گام عمل می کند که کارکرد خوبی برای تنظیم دقیق دیافراگم است. در پایه لنز یک سوئیچ برای غیر فعال کردن چرخش پله ای این حلقه و تبدیل آن به یک حلقه آزاد گرد برای ضبط فیلم است، یا حتی برای زمانی که در یک محیط بسیار ساکت مثل یک موزه عکاسی می کنید و دوست نداشته باشید توجه زیادی را به خود جلب کنید. از حلقه دوم موجود بر روی لنز دوربین عکاسی دیجیتال Sony RX10 III می توانید برای کم و زیاد کردن زوم دوربین استفاده کنید، در حالی که حلقه سوم نیز برای تنظیم فوکوس دستی است. اگر دوست داشته باشید، می توانید از سوئیچ راکری که در اطراف دکمه شاتر دوربین قرار دارد برای کار کردن با زوم استفاده کنید.

 

صفحه جلوی دوربین عکاسی Sony RX10 III

در کنار لنز دوربین عکاسی دیجیتالSony RX10 Mark III یک دکمه با قابلیت تغییر کاربری به صورت سفارشی و دلخواه قرار دارد، که می توانید کاربری های مختلفی را برای آن تعریف کنید. یکی از این کاربری ها که بسیار مفید است، ویژگی «Zoom Assist یا دستیار زوم» است. اگر بر روی یک سوژه در فاصله دور زوم کنید، و سوژه شما از کادر خارج شود، یا زمانی که دوربین را حرکت داده و سوژه خود را گم کنید، اگر این دکمه را نگه دارید (البته پس از تغییر دادن کاربری آن بر روی ویژگی مذکور)، لنز از زوم حارج شده، این امکان را برای شما فراهم می کند سوژه خود را پیدا کنید و با رها کردن ان لنز به زوم و فاصله کانونی قبلی خود باز می گردد.

درست در زیر لنز دوربین عکاسی دیجیتال سونی RX10 Mark III یک سوئیچ برای انتخاب حالت های فوکوس قرار دارد که عبارتند از: فوکوس خودکار تک شات، فوکوس خودکار پیوسته، فوکوس دستی و DMF (Direct Manual Focus یا فوکوس دستی مستقیم). این حالت فوکوس دستی مستقیم این امکان را برای شما فراهم می آورد پس از قفل شدن فوکوس خودکار تنظیمات دقیقی را در فوکوس ایجاد کنید.

اگر به صفحه بالای دوربین عکاسی دیجیتال سونی RX10 III بروید، در این قسمت با مجموعه ای از پیچ ها و دکمه های مختلف روبرو می شوید. در این قسمت یک دکمه روشن – خاموش وجود دارد که درست پشت دکمه شاتر قرار گرفته است و در اطراف دکمه شاتر نیز سوئیچ راگر زومی قرار دارد که قبلا به آن اشاره شد. در سمت چپ یک پیچ حالت های عکاسی تعبیه شده است، که این امکان را برای شما فراهم می کند حالت دوربین را به سرعت بین حالت های نوردهی مختلفی تغییر دهید که دوربین ارائه می کند، از جمله حالت های نوردهی نیمه خودکار (شامل اولویت شاتر و دیافراگم)، حالت Program یا برنامه، حالت Manual یا دستی، Automatic یا خودکار، و Scene Modes یا حالت های صحنه و همچنین یک حالت Panorama یا پانوراما و موارد دیگر.

 

صفحه عقب دوربین عکاسی Sony RX10 III

در سمت راست صفحه بالای دوربین دیجیتال Sony RX10 III یک پیچ جبران نوردهی قرار دارد که در محل مناسبی برای کار کردن با آن با انگشت شست به هنگام گرفتن دوربین در دست قرار گرفته است. در این سمت یک دکمه نیز برای آزاد کردن و بالا دادن فلاش داخلی دوربین تعبیه شده است، دو دکمه سفارشی دیگر که بنا به سلیقه و نوع عکاسی خود می توانید کاربری های متعددی را برای آنها تعریف کنید. در بالای دوربین دیجیتال Sony RX10 Mark III یک صفحه نمایش ال سی دی کوچک نیز دیده می شود، که به صفحه نمایش وضعیت معروف بوده و تنظیمات اصلی دوربین از قبیل دیافراگم، سرعت شاتر، تعداد شات های باقی مانده، وضعیت باطری و موارد دیگر را نمایش میدهد. در کنار این صفحه نمایش یک دکمه نیز برای روشن کردن صفحه برای زمانی وجود دارد که بخواهید در نور کم از دوربین استفاده کنید.

صفحه عقب دوربین دیجیتال سونی RX10 III کنترل های چندانی ندارد. در این قسمت چهارمین دکمه سفارشی دوربین قرار دارد، که در زمان پخش تصاویر کار دکمه پاک کردن تصویر را نیز انجام می دهد. در سمت چپ منظره یاب دوربین دیجیتال سونی RX10 Mark III یک دکمه منو قرار گرفته است، اما سایر دکمه های کنترل به خوبی در سمت راست دوربین آرایش یافته اند که باعث می شود ایجاد تغییرات سریع در تنطیمات دوربین آسان شود.

در این قسمت یک دکمه Fn یا کاربری یک منوی سریع را بر روی ال سی دی دوربین دیجیتالی Sony RX10 III بالا می آورد که می توانید از آن برای دسترسی به پرکاربردترین ویژگی های و تنظیمات که احتمال تغییر دادن آنها به هنگام کار با دوربین بیشتر است، دسترسی داشته باشید. این منو را می توانید به سلیقه خود تغییر دهید و تنظیمات و قابلیت هایی که می خواهید را به آن اضافه یا از آن حذف کنید. این طراحی نشان می دهد شرکت سونی توجه خاصی به سلیقه شخصی عکاسان در عکاسی و استفاده از دوربین دیجیتالی Sony RX10 Mark III داشته است. منوی اصلی این دوربین سوپر زوم کامپکت ممتاز کمی شلوغ تر از منوی سریع آن است و کار کردن و آشنا شدن با آن زمان بیشتری می گیرد. برخی از تنظیمات اسم های کاملا عجیبی دارند و پیدا کردن آنها در ابتدا دشوار است، البته به مرور زمان با کار کردن بیشتر با دوربین به آن عادت می کنید.

 

دوربین عکاسی Sony RX10 III از نمای بغل

سایر دکمه ها در عقب دوربین دیجیتالی RX10 III عبارتند از یک دکمه پخش تصاویر، یک دکمه قفل نوردهی، و یک دکمه اختصاصی برای ضبط فیلم. در این قسمت یک پیچ تنظیم کوچک نیز وجود دارد از آن برای تنظیم سرعت شاتر استفاده کنید (البته بسته به حالت عکاسی و نوردهی انتخابی خود). از حلقه شستی دوربین دیجیتالی RX10 Mark III نیز می توانید برای چند کار استفاده کنید، از جمله تغییر دادن نقطه فوکوس خودکار، حرکت بین گزینه های منوهای دوربین، یا ورق ردن تصاویر به هنگام پخش. این حلقه کار کنترل چهار طرفه دوربین نیز را نیز انجام می دهد.

برای تغییر دادن نقطه فوکوس خودکار دوربین دیجیتالی سونی RX10 III، ابتدا باید مطمئن شوید که حالت فوکوس بر روی حالت نقطه منعطف تنظیم شده باشد. بعد از آن، می توانید نقطه فوکوس خودکار را با زدن نقطه مرکزی و سپس استفاده از دکمه های چهار جهت اصلی برای حرکت به نقطه مورد نظر خود تغییر دهید. از پیچ شستی موجود در اطراف کنترل چهار طرفه نیز میتوانید برای تغییر دادن اندازه نقطه فوکوس استفاده کنید – اگر قصد دارید بر روی یک جزئیات ظریف فوکوس کنید، می توانید از یک اندازه کوچکتر برای نقطه فوکوس استفاده کنید.

منظره یاب الکترونیکی دوربین دیجیتالی سونی RX10 Mark III مجهز به یک سنسور داخلی است که زمانی که دوربین را در مقابل چشم خود قرار دهید، این حرکت را تشخیص داده و با خاموش کردن صفحه نمایش اصلی دوربین، منظره یاب را فعال می کند. تصویر داخل این منظره یاب روشن و شارپ است و تاخیر تصویری در آن دیده نمی شود. خلاصه این که، منظره یاب الکترونیکی Sony RX10 III منظره یابی است که حتما باید از آن استفاده کنید؛ و تنها زمانی که نور شدید آفتاب مانع از استفاده از صفحه نمایش اصلی دوربین می شود. منظره یاب های الکترونیکی مزیت هایی را نیز در مقایسه با ویزور و چشمی های اپتیکال دارند، از جمله قابلیت دیدن یک پیش نمایش از تاثیری که تغییرات اعمال شده بر روی تنظیمات دوربین ایجاد می کنند.

 

فلاش پرشی دوربین عکاسی Sony RX10 III

صفحه نمایش ال سی دی 3 اینچ Sony RX10 Mark III را می توانید از بدنه دوربین بیرون کشیده و به سمت بالا و پایین خم کنید. این طراحی برای گرفتن عکس از برخی از زوایای دشوار مناسب است، اما به اندازه یک صفحه نمایش کاملا مفصل دار (دارای مفصل دوبل و قابل چرخش) که به هنگام گرفتن عکس های پرتره از زوایای متفاوت و دشوار کمک می کند، مفید نیست. شرکت سونی در این دوربین کامپکت بریج ممتاز جدید نیز از یک صفحه نمایش لمسی استفاده نکرده است. با وجودی که وجود صفحه نمایش لمسی می توانست برای برخی از کارها و کاربردها مفید باشد، با وجود دکمه ها و پیچ های کنترل و تنظیم متعددی که بر روی سونی RX10 III وجود دارند، جای خالی یک صفحه نمایش لمسی در این دوربین چندان هم به چشم نمی آید.

با وجودی که سرعت های کارکرد کلی سونی RX10 Mark III، همراه با زمان دو شات متوالی سریع، خوب هستند؛ اما زمان استارت سرد این دوربین کامپکت سوپر زوم ممتاز جدید به دلیل اینکه لنز باید قبل از آماده شدن دوربین به گرفتن عکس از محفظه خود تا حداکثر تنظیم واید بیرون بیاید، کمی کند است. در نتیجه، اگر در بازه زمانی کوتاه قرار باشد عکس های زیادی را بگیرید، روشن گذاشتن دوربین می تواند منطقی باشد.

سرعت های فوکوس دوربین عکاسی دیجیتالی Sony RX10 III خوب هستند، اما به هنگام استفاده از انتهای برد تله فوتوی لنز، سرعت فوکوس دوربین کمی افت می کند. این عملکرد با توجه به فاصله کانونی معادل بسیار بالایی که دوربین در انتهای برد تله فوتوی خود ارائه می کند، چندان دور از ذهن و عجیب نیست، اما باید مراقب آن باشید؛ چون ممکن است قبل از اینکه دوربین کامل فوکوس کند، شاتر را فعال کنید – در این قبیل موارد حتما قبل از فشار دادن دکمه شاتر تا انتها برای گرفتن شات، ابتدا نیم دکمه کنید.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.