آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی دوربین سونی RX1R II   95/06/01

 

 

معرفی دوربین

دوربین دیجیتال سونی Cyber-shot DSC-RX1R II به عنوان جدیدترین دوربین کامپکت فول فریم دارای لنز ثابت شرکت سونی اواخر سال 2015 رونمایی شد. این دوربین مجهز به یک سنسور تصویر 42.4 مگا پیکسل، همان سنسور تصویری که در دوربین بدون آینه حرفه ای Sony A7R II بکار رفته است، می باشد. در این دوربین همچنین از اولین «فیلتر پایین گذر اپتیکال متغییر» دنیا نیز استفاده شده است، که اساسا این امکان را برای کاربر فراهم میکند بسته به نوع سوژه ای که از آن عکس می گیرد، اثرات یک فیلتر ضد دندانه دار شدن تصویر یا همان فیلتر پایین گذر اپتیکال را لغو و غیر فعال نماید. دوربین عکاسی سونی Sony Cyber-shot RX1R II همچنین مجهز به همان لنز 35mm f/2 Zeiss است که در مدل قبلی RX1 و RX1R نیز دیده می شود. جدیدترین موتور پردازش BIONZ X شرکت سونی نیز در این دوربین کامپکت فول فریم استفاده شده است. رقیب اصلی دوربین عکاسی Sony DSC-RX1R II دوربین Leica Q است، که این دوربین نیز مجهز یک سنسور فول فریم و لنز ثابت 28mm است. دوربین سونی Sony RX1R II با قیمت 2600 پوند / 3300 دلار در بازارهای جهانی عرضه می شود.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین دیجیتال سونی Sony Cyber-shot DSC-RX1R II

از نظر ظاهر، چنین به نظر می رسد که طراحی دوربین سونی Cyber-shot RX1R II در مقایسه با مدل قبلی RX1R تغییر چندانی نکرده است. با این حال، سونی توانسته هم یک منظره یاب الکترونیکی جمع شو (که نمونه آن را در دو دوربین RX100 II و RX100 IV دیده ایم) را به این دوربین جدید اضافه کند و هم اینکه صفحه نمایش آن را مفصل دارو قابل چرخش نماید. سونی توانسته این دو تغییر را تنها با چند میلی متر افزایش دادن ابعاد دوربین انجام دهد.

دوربین عکاسی سونی DSC-RX1R II کمی شبیه به یک دوربین کامپکت کوچک است، که این امر تا اندازه ای ثابت و غیر قابل تعویض بودن لنز آن را در ذهن کاربر توجیه می کند؛ این دوربین دقیقا شبیه به چیزی است که باید باشد. با وجود دوربین های بدون آینه فول فریمی مثل Sony A7R II در بازار، طراحی این دوربین الزاما باید به همین شکل باشد تا تفاوت های بین دو دو دنیای متفاوت در عکاسی حفظ شود.

برای آزاد کردن منظره یاب الکرونیکی جمع شو دوربین دیجیتال سونی RX1R II باید یک اهرم که در منتها الیه سمت چپ دوربین قرار دارد را فشار دهید. در دوربین RX100 IV، باز کردن منظره یاب الکترونیکی یک فرآیند دو مرحله ای است: ابتدا باید اهرم آزادسازی آن را فشار دهید و سپس خود منظره یاب را با دست کمی بیرون بکشید. خوشبختانه، در دوربین دیجیتال سونی DSC-RX1R II این فرآیند تنها یک مرحله دارد که باعث می شود کل فرآیند کار سریع تر شود. بعد از تمام شدن کار خود با منظره یاب الکترونیکی، می توانید آن را با فشار در محفظه خود جمع کنید.

 

صفحه جلوی دوربین سونی RX1R II

بر روی منظره یاب الکترونیکی دوربین دیجیتال سونی RX1R II یک سنسور نیز تعبیه شده است، که به این معنی است که زمانی که دوربین را هم سطح و مقابل چشم خود بگیرید، منظره یاب بطور خودکار روشن شده و صفحه نمایش عقب دوربین خاموش می شود. این طراحی انتقال ساده و آسانی را از صفحه نمایش به منظره یاب و چشمی دوربین فراهم می کند، و کل این فرآیند تا اندازه بیشتری شبیه به استفاده از یک دوربین سنتی می شود.

استفاده از این منظره یاب الکترونیکی جدید در دوربین سونی Sony DSC-RX1R II باعث شده است این دوربین فاقد یک فلاش داخلی باشد. می توان ادعا کرد که این دوربین بیشتر برای افرادی طراحی شده است که قصد دارند در نور طبیعی عکاسی کنند، اما این نکته نیز شایان ذکر است که در صورت نیاز به یک فلاش باید برای تهیه یک فلاش اختیاری و خارجی هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

از نظر تغییر دادن تنظیمات، دوربین دیجیتال سونی Sony RX1R II تقریبا شبیه به مدل قبل از خود است. بر روی بدنه لنز این دوربین سه حلقه تعبیه شده است، یکی برای تغییر دادن دیافراگم، دیگری برای قرارداد فوکوس بر روی حالت ماکرو و سومی برای فوکوس دستی. درست در کنار لنز دوربین عکاسی سونی Cyber-shot DSC-RX1R II یک سوئیچ برای تغییر دادن حالت فوکوس دوربین بر روی فوکوس تک شات، فوکوس پیوسته و فوکوس دستی قرار دارد. حلقه دیافراگم دارای علامت های عددی برای تک تک گام ها و مقادیر دیافراگم است، و همچنین خطوطی برای مقادیر یک سوم گام در بین این ارقام. زمانی که حلقه دیافراگم دوربین عکاسی سونی Cyber-shot RX1R II را بچرخانید، این حلقه به صورت پله ای حرکت می کند که عملکرد کاملا رضایت بخشی است، اما می تواند بر روی صدا در هنگام فیلمبرداری تاثیر بگذارد. کار کردن با حلقه دیافراگم این دوربین کامپکت فول فریم جدید می تواند برای افرادی که دست های بزرگی دارند کمی مشکل ساز شود؛ البته با تمرین و استفاده بیشتر از دوربین به آن عادت خواهید کرد، اما به دلیل اینکه این حلقه خیلی به بدنه دوربین نزدیک است، استفاده از آن خیلی راحت نیست.

 

عقب دوربین دیجیتال سونی Sony Cyber-shot DSC-RX1R II

از حلقه های لنز دوربین عکاسی سونی RX1R II نمی توان برای منظور و کاربرد دیگری استفاده کرد و این حلقه فاقد قابلیت تغییر کاربری به صورت سفارشی هستند. در نتیجه، اگر به عنوان مثال در حالت اولویت شاتر عکاسی کنید، حلقه دیافراگم کاربردی ندارد. اگر این حلقه ها از قابلیت تغییر کاربری به صورت سفارشی برای کنترل کردن سایر تنظیمات و پارامترها برخوردار بودند، بهتر بود، بویژه زمانی که در نظر بگیرید که در جای دیگر بر ریو دوربین عکاسی سونی سایبرشات RX1R II قابلیت سفارشی سازی بسیار زیادی وجود دارد.

در صفحه بالای دوربین سونی RX1R II یک دکمه کاربری سفارشی وجود دارد، همراه با یک دکمه دیگر در عقب دورین. کاربری این دو دکمه را می توان بر روی تنظیمات متعددی تغییر داد، از قبیل ISO یا توازن نور سفید؛ اما می توانید کاربری دکمه های کنترل چهار طرفه را نیز تغییر دهید؛ از جمله دکمه مرکزی، دکمه قفل نوردهی خودکار و همچنین حلقه حرکت در اطراف کنترل چهار طرفه. در عقب دوربین سونی Cyber-shot DSC-RX1R II یک پیچ تنظیم کوچک دیگر نیز وجود دارد که از آن برای تغییر دادن سذعت شاتر در حالت های نوردهی دستی یا اولویت شاتر استفاده می شود.

در بالای سونی Cyber-shot RX1R II یک پیچ حالت های عکاسی برای انتخاب حالت های مختلف نوردهی از قبیل حالت تمام دستی، اولویت دیافراگم، صخنه، و حالت خودکار وجود دارد و در کنار آن نیز یک پیچ برای تنظیم جبران نوردهی تعبیه شده است. در هنگام عکاسی و زمانی که دوربین سونی DSC-RX1R II را تنها با یک دست گرفته باشید، به راحتی می توانید با انگشت شست خود به پیچ جبران نوردهی دسترسی داشته باشید، که این امکان را فراهم می کند بتوانید تغییرات لازم را به سرعت ایجاد کنید.

 

دوربین عکاسی سونی Sony Cyber-shot DSC-RX1R II در دست

صفحه نمایش دوربین دیجیتال سونی سونی RX1R II از نوع لمسی نیست و چنین به نظر می رسد شرکت سونی تمایلی برای اضافه کردن این قابلیت به گرانترین دوربین های عکاسی خود ندارد. اگر بخواهید نقطه فوکوس خودکار را تنظیم کنید، به جای صفحه نمایش لمسی باید دکمه موجود در مرکز کنترل چهار طرفه را فشار داده و سپس با استفاده از حلقه اطراف این کنترل تا نقطه مورد نظر خود حرکت کنید. به دلیل اینکه سیستم فوکوس خودکار دوربین دیجیتال  RX1R II شامل 399 نقطه فوکوس است، رسیدن به نقطه مورد نظر و نیاز خود مدتی طول می کشد؛ که این امر برای زمانی که قصد دارید از یک سوژه متحرک عکس بگیرید (از قبیل عکاسی خیابانی، که سوژه ای است که این دوربین می تواند برای آن ایده آل باشد) مشکل ساز شود. استفاده از تکنیک «فوکوس و ترکیب بندی مجدد» بهتر از چسبیدن به استفاده از تنها یک نقطه فوکوس است.

با فشار دادن دکمه Fn یا کاربری دوربین عکاسی سونی Sony DSC-RX1R II می توانید به یک منوی کاربری دسترسی داشته باشید. در این منو پرکاربردترین تنظیمات دوربین جمع آوری شده اند. این منوی کاربری را می توانید به صورت کامل سفارشی کنید تا تنها در آن تنظیماتی را در اختیار داشته باشید که می خواهید و از دست سایر تنظیماتی که فکر می کنید نیازی به استفاده از آنها ندارید، خلاص شوید.

برای ضبط فیلم با دوربین دیجیتال سونی Sony RX1R II، درست در سمت راست نشیمن انگشت شست یک دکمه کوچک تعبیه شده است. احتمال اینکه این دکمه را ناخواسته بزنید، وجود ندارد، اما محل آن تا اندازه ای نامناسب است. بر خلاف برخی از دوربین های جدید شرکت سونی، حداکثر رزلوشن موجود برای ضبط فیلم در دوربین دیجیتال سونی RX1R II، فول HD (1080p) است. به نظر می رسید امکان ضبط فیلم با کیفیت 4K به دلیل داغ کردن بدنه دوربین به دلیل کوچک بودن آن وجود ندارد.

 

صفحه بالای دوربین عکاسی سونی RX1R II

در کنار سایر ویژگی های جدید دوربین دیجیتال سونی شرکت سونی ادعا کرده است که سرعت فوکوس خودکار این دوربین به میزان 30% افزایش یافته است. این ادعا، با توجه به اینکه این دوربین قادر است در نور خوب به سرعت بر روی سوژه قفل کند، چنین به نظر می رسد که صحت داشته باشد، و سرعت فوکوس دوربین در نور کم نیز تنها کمی افت می کند. البته دوربین دیجیتالی Sony DSC-RX1R II در مواردی میز قادر به فوکوس نبوده و دچار تایید کاذب فوکوس می شود، اما حتی در شرایط بسیار تاریک نیز دوربین بالاخره به قفل فوکوس می رسد.

با این حال، سرعت های پردازش دوربین سونی Sony RX1R II تا اندازه ای پایین هستند. علت این امر به احتمال زیاد فایل های بسیار بزرگی است که سنسور 42 مگا پیکسل این دوربین تولید می کند (حجم فایل های Raw یا خام این دوربین در حدود 80 مگا بایت است). ظرف چند ثانیه پس از گرفتن یک شات، مدتی طول می کشد تا دوربین عکاسی سونی Cyber-shot DSC-RX1R II مجددا آماده گرفتن شات بعدی شود، و این دوربین زمانی که بخواهید عکس های گرفته شده خود را نگاه کنید، یا زمانی که بخواهید برای بررسی فوکوس در تصویر خود زوم کنید، کاملا کند می شود.

عمر باطری اسمی دوربین دیجیتالی سونی DSC-RX1R II، 200 شات اعلام شده است. این مقدار کاملا متوسط است، اما زمانی که یک دوربین در این حد کوچک بوده و به انرژی بسیار زیادی نیاز داشته باشد، این میزان عمر باطری چندان هم دور از ذهن نیست. در طول آزمایش های ما، عمر باطری دوربین سونی RX1R II پس از گرفتن 130-100 شات، افت بسیار شدیدی کرد. اگر لازم دارید که تمام روز عکاسی کنید، توصیه می کنیم حتما یک باطری یدکی تهیه کنید.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.