آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی لنز سوپر واید Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar   95/05/13

 

معرفی لنز

لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar یک لنز نخست سوپر واید دیافراگم و فوکوس دستی جدید برای دوربین های عکاسی بدون آینه و فول فریم Sony Alpha است. این لنز سوپر دامنه دیافراگم f/4.5-f/22 و یک دیافراگم گرد ده تیغه را برای تارشدگی بوکه نرمتر در مناطق خارج از فوکوس تصویر ارائه می کند. این لنز نخست جدید دارای 11 جزء اپتیکال در 9 گروه، یک بدنه تمام فلزی با مهندسی دقیق بوده، و وزن آن 294 گرم است. قیمت خرده فروشی لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar در بازارهای جهانی در حدود 650 پوند / 800 دلار است.

طراحی، مشخصات و ویژگی های لنز

با داشتن قطری به اندازه 66 میلی متر و طولی به اندازه 62 میلی متر، لنز سوپر واید Voigtlander 15mm F4.5 Heliar یک لنز سوپر واید با فاصله کانونی ثابت است که سازگاری و هماهنگی کاملی با دوربین های بدون آینه ی فول فریم شرکت سونی دارد. با داشتن وزن 294 گرم، این لنز همچنین چندان سنگین بوده، باعث می شود برای عکاسی بر روی دست و همچنین بر روی یک سه پایه عکاسی کاملا مناسب باشد. این لنز با دوربین های عکاسی APS-C نیز سازگار است، که بر روی این دوربین ها دامنه کانونی معادل 22.5mm را ارائه می کند.

 

 

لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar بر روی دوربین عکاسی Sony A7R II (برای سه عکس اول)

لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar در کنار دوربین عکاسی Sony A7R II (برای عکس چهارم)

لنز سوپر واید Voigtlander 15mm F4.5 از کیفیت ساخت فوق العاده ای برخوردار بوده، تمام علامت های موجود بر روی بدنه هم هم بر روی بدنه حک شده اند و چاپ. این لنز دارای یک بدنه تمام فلزی بوده و همچنین مجهز به یک پایه نصب سرنیزه ای E-mount است. به دلیل نیاز نداشتن به حلقه زوم، حلقه فوکوس دستی بخش بزرگی از عرض بدنه این لنز را به خود اختصاص داده و حرکت فوق العاده نرم و روانی داشته، با یک مقیاس عمق میدان مفید تکمیل شده است.

 

 

لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar از نمای بغل

لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar از نمای جلو

لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar از نمای پشت

در جلوی این حلقه فوکوس دستی، حلقه دیافراگم با فواصل 1.3EV با دامنه f/4.5-f/22 قرار دارد. درست در پشت حلقه دیافراگم لنز Voigtlander 15mm یک حلقه کوچک تعبیه شده است که این امکان را برای شما فراهم می کند انتخاب کنید حلقه دیافراگم لنز به چه شکل کار کند: آیا به صورت پله ای و جرکت گام به گام در هر یک از گام های دامنه دیافراگم قرار گیرد (که اصطلاحا به آن کارکرد پلیه ای گفته می شود) یا اینکه برای داشتن کارکرد بی صدا به هنگام ضبط فیلم آزادانه بچرخد (که اصطلاحا به آن کارکرد آزاد گرد گفته می شود). برای آزاد گرد کردن حلقه دیافراگم، کافی است این حلقه کوچک را به سمت جلو کشیده و به میزان 180 درجه، تا اندازه ای که علامت زرد رنگ موجود بر روی آن در بالا قرار بگیرد، بچرخانید. این ویژگی لنز سوپر واید Voigtlander 15mm F4.5 برای ضبط فیلم ایده آل است.

 

متن زیر هر دو: لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar از نمای پشت

ساختار اپتیکال لنز نخست 15mm F4.5 Super Wide متشکل از 11 جزء است که در 9 گروه آرایش یافته اند و این لنز از یک طراحی لنز تقریبا متقارن برخوردار است که کنترل اعوجاج، اصلاح رنگ و تراز میدان تصویر بهتری را ارائه می کند. در این لنز سوپر واید وجود یک دیافراگم گرد ده تیغه، که با یک حداکثر نسبت کانونی (دیافراگم) سریع ترکیب شده است، به تولید افکت های بوکه نرم و زیبایی در تصویر کمک می کند.

 

متن زیر: لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar در دست

لنز سوپر واید 15mm F4.5 فاقد سیستم لرزه گیر است، اما فاصله کانونی بسیار کوتاه و حداکثر دیافراگم نسبتا سریع آن نیاز به این سیستم را برطرف می کند. این لنز دارای یک هود گلبرگی فلزی و غیر قابل حداسازی است، که به این معنی است که در این لنز نمی توانید از سیستم فیلتر چفتی استفاده کنید.

دامنه کانونی

فاصله کانونی لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide بر روی یک سنسور تصویر فول فریم 35 میلی متری، زاویه دید 110 درجه را فراهم می کند.

 

متن زیر: میدان دید در 15mm

فوکوس دستی

حلقه فوکوس دستی لنز Voigtlander 15mm F4.5 بخش بزرگی از عرض بدنه این لنز را به خود اختصاص داده و حرکت فوق العاده نرم و روانی دارد، و با یک مقیاس عمق میدان کامل می شود. این حلقه همچنین از یک زاویه چرخش و دوران بزرگ 90 درجه ای برخوردار است که امکان فوکوس دقیق را فراهم کرده و بدون هیچ لقی و بازی، حرکت نرمی دارد. علامت های حک شده دقیق بر حسب متر و فوت، همراه با مقیاس عمق فوکوس، به هرچه لذت بخش تر شدن فوکوس دستی کمک می کنند، بویژه در ترکیب با ویژگی قله فوکوس بسیار خوبی که دوربین های عکاسی سری Sony Alpha ارائه می کنند.

انحراف های کروماتیک

انحراف کروماتیک (ایجاد حاشیه بنفش) به ندرت در لنز15mm F4.5 Super Wide مشکل ساز می شود، تا اندازه ای که ما در شات های آزمایشی خود اثری از این پدیده مشاهده نکردیم.

افت نور و اعوجاج

افت نور در حداکثر دیافراگم f/4.5 کاملا قابل مشاهده است، البته این امر از لنزی تا این اندازه سریع کاملا قابل انتظار بوده و می توان آن را به راحتی در فوتوشاپ اصلاح کرد. با کاهش دیافراگم به f/8، این سایه – روشن کمتر مشهود است، اما به هنگام گرفتن عکس از صحنه های کم نوری که فریم را پر کنند، هنوز مشهود است.  

 

متن زیر: افت نور در 15mm

ماکرو

حداقل فاصله فوکوس 30 سانتی متر / 11.8 فوت لنز Voigtlander 15mm F4.5 باعث می شود این لنز برای گرفتن عکس های کلوزآپ از سوژه هایی که به میزان معقولی نزدیک باشند، مفید باشد؛ البته حداکثر بزرگنمایی این لنز میزان متوسط و نه چندان بالای 1:12 (بخوانید 1 به 12) است. تصویر زیر کراپ نشده است و نشان می دهد تا چه اندازه می توانید به یک فلش کارت کامپکت نزدیک شوید.

 

متن زیر: عملکرد کلوزآپ

بوکه یا پس زمینه تار

اصلی ترین جذابیت لنزهای نخست با دیافراگم سریع قابلیت آنها در ایجاد تفکیک چشم نواز بین یک سوژه شارپ و یک پس زمینه بسیار نرم خارج از فوکوس است. لنز 15mm F4.5 Super Wide برخلاف اینکه یک لنز بسیار سوپر واید است با استفاده از یک دیافراگم گرد ده تیغه، که نسبت به یک دیافراگم نه، هفت یا پنج تیغه بوکه نرمتری را تولید می کند، مناطق خارج از فوکوس نرمی را در تصویر ایجاد می کند. با این حال، افکت بوکه تا اندازه زیادی جنبه و بخش سلیقه ای کیفیت تصویر یک لنز است، در نتیجه کراپ های 100% زیر را مشاهده کنید تا خودتان کیفیت بوکه این لنز سوپر واید را ببینید.

               

 

                

وضوح تصویر در 15mm

ما آزمایش های وضوح تصویر خود را با استفاده از یک دوربین عکاسی Sony A7R II 42 مگا پیکسل بر روی یک سه پایه انجام دادیم. حالت درایو دوربین را نیز بر روی تایمر خودکار قرار دادیم تا از هر گونه لرزش احتمالی دوربین جلوگیری شود. سوژه آزمایش با استفاده از نور محیطی گرفته شد، در نتیجه بین دیافراگم های مختلف کمی تفاوت رنگ و کنتراست قابل انتظار است.

وضوح مرکز فریم در تمام دامنه دیافراگم فوق العاده بالاست و بهترین عملکرد در دامنه f/5.6-f/16 می باشد. وضوح گوشه ها نیز بسیار خوب بوده، بهترین وضوح در دامنه f/8-f/16 ایجاد می شود.

                

 

                 

 

                

 

                 

 

نتیجه گیری

لنز سوپر واید کامپکت و سبک Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar یک لنز نخست بسیار خوب و عالی است که کیفیت تصویر خیره کننده ای را تولید می کند. گرفتن عکس با حداکثر دیافراگم f/4.5 کاهش بسیار کمی را در وضوح مرکز فریم نشان می دهد، اما این مشکل به سرعت با رفتن به دیافراگم f/5.6 برطرف می شود. لبه های خیلی شارپ نیستند، البته در دامنه f/8-f/16 بهترین نتایج ایجاد می شوند.

استفاده از لنز Voigtlander 15mm F4.5 به دلیل کیفیت ساخت عالی این لنز و حلقه های فوکوس و دیافراگم بسیار نرم و روان، لذت بخش است. به دلیل اینکه این لنز یک لنز فقط فوکوس دستی است، انتظار این است این جنبه از کارکرد دوربین بسیار راحت باشد، و آزمایش های ما ثابت کرد که این گونه است. همراه با قابلیت های دستیار فوکوس دستی و قله فوکوس بسیار خوب دوربین عکاسی Sony A7R II، لنز نخست سوپر واید 15mm F4.5 Super Wide Heliar در درصد بسیار بالایی از شات ها فوکوس شارپی را ارائه کرد. حداقل فاصله فوکوس 30 سانتی متر نیز باعث می شود این لنز برای گرفتن شات های کلوزآپ نیز به اندازه کافی توانمند باشد.

علاوه بر وضوح لبه، تنها یکی دو ایراد کوچک دیگر نیز در لنز Voigtlander 15mm F4.5 دیده می شود. سایه – روشن به در حداکثر دیافراگم f/4.5 کاملا مشهود است، و در تنظیم f/8 نیز تا اندازه ای دیده می شود، البه این مشکل در دنیای واقعی کمتر از محیط آزمایشگاهی و گرفتن عکس از دیوار سفید و چارت آزمایش مشکل ساز می شود. ثانیا، هود لنز داخلی مانع از استفاده از سیستم فیلتر چفتی می شود، که ممکن است برای برخی از عکاسان منظره نقطه ضعف باشد و برای برخی دیگر نقطه ضعفی محسوب نشود.

با در نظر گرفتن این امر که قیمت خرده فروشی کامل حدود 650 پوند / 800 دلار برای لنزی تا این اندازه تخصصی قیمت کاملا معقولی است، لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar یک لنز سوپر واید استاندارد جذاب برای صاحبان دوربین های عکاسی فول فریم E-Mount شرکت سونی است. این لنز را شدیدا توصیه می کنیم.

رقبای اصلی

لنزهای زیر برخی از رقبای اصلی لنز Voigtlander 15mm F4.5 Super Wide Heliar هستند.

Canon EF 11-24mm f/4L USM

 

لنز Canon EF 11-24mm f/4L USM یک زوم لنز سوپر واید حرفه ای جدید است. این لنز با ارائه کردن فاصله کانونی فوق العاده واید 11mm واقعا نمای جدیدی از دنیا را ارائه می کند.

Canon EF 16-35mm f/4L USM

 

لنز Canon EF 16-35mm f/4L USM نیز یک زوم لنز سوپر واید حرفه ای جدید است که همراه با ارائه فوکوس خودکار سریع و بی صدا، مجهز به سیستم لرزه گیر تصویر می باشد. این لنز ارزان قیمت تر از لنز EF 16-35mm f/2.8L II USM کانن است.

Fujifilm XF 10-24mm F4 OIS

 

لنز Fujifilm XF 10-24mm F4 OIS یک زوم لنز سوپر واید جدید برای دوربین های سیستم کامپکت سری X شرکت فوجی فیلم است. این لنز با ارائه کردن دامنه کانونی بسیار پرکاربرد 15-36mm معادل بر روی دوربین های APS-C مجهز به سیستم لرزه گیر تصویر داخلی است.

Nikon AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR

 

لنز Nikon AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR یک زوم لنز سوپر واید حرفه ای است. این لنز اساسا برای دوربین های DSLR فول فریم نیکون طراحی شده است، اما با بدنه های DX نیز سازگار می باشد که بر روی آنها دامنه کانونی 24-50mm را ایجاد می کند. این لنز همچنین مجهز به یک سیستم لرزه گیر داخلی است.

Panasonic Lumix G VARIO 7-14mm F4.0 ASPH

 

لنز Panasonic Lumix G VARIO 7-14mm F4.0 ASPH یک زوم لنز سوپر واید جدید برای دوربین های عکاسی لنزخور Micro Four Thirds است. این لنز با ارائه کردن دامنه کانونی موثر و معادل 14-28mm در مقیاس دوربین های 35 میلی متری، در بین تمام لنزهای Micro Four Thirds وایدترین دامنه کانونی را ارائه می کند.

Sony Vario-Sonnar T 16-35mm F2.8 ZA SSM II

 

لنز Sony Vario-Sonnar T 16-35mm F2.8 ZA SSM II یک زوم لنز سوپر واید سریع و پرکاربرد برای دوربین های عکاسی APS-C و فول فریم A-Mount شرکت سونی است.

Tokina AT-X 12-28mm F4 Pro DX

لنز Tokina AT-X 12-28mm F4 Pro DX یک زوم لنز سوپر واید ارزان قیمت برای دوربین های عکاسی APS-C DSLR است. این لنز با کیفیت ساخت بسیار خوب، همراه خوبی برای دوربین های بزرگتر از قبیل EOS 7D است.

Zeiss Loxia 21mm F2.8

 

لنز Zeiss Loxia 21mm F2.8 یک لنز پرایم یا نخست سوپر واید ممتاز برای دوربین های فول فریم شرکت سونی با پایه لنز E است. این لنز فوکوس دستی حداکثر دیافراگم f/2.8، 10 تیغه دیافراگم، یک کیفیت ساخت خارق العاده، و یک حلقه دیافراگم را ارائه می کند، که می توان آن را برای ضبط فیلم به حالت آزادگرد درآورد.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.