آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی آداپتور لنز Sigma MC-11 Canon EF   95/03/31

 

مقدمه

در بهار سال 93 نگاهی به آداپتور لنز Metabones Canon EF انداختیم، که امکان استفاده از لنزهای EF شرکت کانن بر روی دوربین های عکاسی بدون آینه سری آلفای شرکت سونی را همراه با ساپورت کامل برای دیافراگم الکترونیکی و اطلاعات EXIF، و حتی بر روی برخی لنزهای EF جدیدتر، فوکوس خودکار و تثبیت تصویر را نیز فراهم می کرد. یک سال بعد، دوربین عکاسی Sony A7R II را با آداپتور هوشمند لنز EF کانن به دوربین Sony NEX و مجموعه بزرگی از لنزهای EF ساخت شرکت کانن و سیگما آزمایش کردیم، از جمله 3 لنز سیگما.

شرکت سیگما در واکنش به افزایش روز افزون معروفیت دوربین های عکاسی سری آلفای شرکت سونی، در اوایل سال جاری میلادی آداپتور لنز خود را رونمایی و عرضه کرد، که نام آن را مبدل مانت لنز Global Vision MC-11 گذاشت، و این آداپتور ظاهرا با 16 لنز سیگما با مانت کانن EF و مانت سیگما (SA) سازگار می باشد. این آداپتور ساخت شرکت سیگما که نسبت به آداپتور ساخت شرکت متابونز با لنزهای بیشتری سازگار است، از این ویژگی نیز برخوردار است که تمام حالت های فوکوس خودکار شرکت سونی، از جمله حالت Eye-AF، را ساپورت می کند.

طراحی و مشخصات

 

 

توجه داشته باشید که شرکت سیگما به این مطلب اشاره نکرده است که آداپتور لنز Sigma MC-11 Canon EF با مجموعه گسترده لنزهای EF خود شرکت کانن سازگار است؛ این آداپتور تنها با آن دسته از لنزهای خود شرکت سیگما سازگار است که دارای پایه نصب یا مانت کانن EF یا مانت SA خود شرکت سیگما هستند.

ما مشتاق بودیم برخی از لنزهای Sigma EF خود را بر روی دوربین عکاسی تراز اول Sony A7R II آزمایش کرده و ببینیم عملکرد فوکوس خودکار این آداپتور در عمل چگونه است، و آیا ترکیب کوچکترین دوربین فول فریم دنیا با لنزهای هنری بزرگ شرکت سیگما ترکیب معقولی هست یا خیر (یا اصلا کار می کند).

 

 

آداپتور Sigma MC-11 به خوبی بر روی دوربین Sony A7R II بسته شده، عرض این دوربین را به میزان 2.5 سانتی متر افزایش می دهد. برای بستن یک لنز به این آداپتور باید همان میزان نیرویی را وارد کنید که برای بستن لنز به یک دوربین کانن لازم است، که این موضوع در مورد آداپتور متابونز صادق نیست، و برای بستن لنز به آن باید فشار زیادی برای چرخاندن لنز وارد کنید.

 

 

عملکرد

در آزمایش های ما، چهار لنز Sigma EF به خوبی با آداپتور Sigma MC-11 Canon EF قادر به فوکوس خودکار بودند، که عبارتند از: لنزهای 20mm، 24mm، 35mm، و 50mm (که همگی حداکثر دیافراگم f/1.4 را ارائه می کنند). آداپتور MC-11 فوکوس خودکار PDAF سریع و دقیقی را ارائه می کند و در عکاسی تمام حالت های مختلف فوکوس خودکار، از جمله رهگیری سوژه و حالت Eye-AF را به خوبی فراهم می کند.

7 لنز Canon EF که در آزمایش های ما به خوبی توانستند با آداپتور شرکت سیگما فوکوس خودکار کنند عبارتند از: دو نسخه متفاوت لنز 50mm f/1.8، زوم لنزهای 17-40mm f/4، 24-105mm f/4، 70-200mm f/4، لنز نخست 85mm f/1.8 و لنز ماکروی 100mm f/2.8. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از لنزهای شرکت کانن تمام حالت های فوکوس خودکار شرکت سونی امکان پذیر نیستند، که مهمترین آنها حالت Eye-AF است.

در آزمایش های ما لنز Tamron 24-70mm f/2.8 نسخه کانن EF با این آداپتور کار نکرد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که فوکوس خودکار در تمام لنزهای سازگار با این آداپتور امکان پذیر است، حتی با مدل هایی که قادر به ارائه فوکوس خودکار نیستند. دوربین های عکاسی سری آلفای شرکت سونی برای استفاده با فوکوس دستی بسیار خوب هستند و قابلیت قله فوکوس به همراه منظره یاب الکترونیکی بزرک موجود بر روی این دوربین ها کار فوکوس دستی را بسیار آسان می کند.

نتیجه گیری

بطور خلاصه، آداپتور لنز Sigma MC-11 برای لنزهای کانن EF به خوبی این امکان را برای شما فراهم می کند تا از لنزهای سیگما و کانن با مانت و پایه نصب ای اف بر روی دوربین های عکاسی بدون آینه بسیار خوب سری Sony A7 استفاده کنید، همراه با فوکوس خودکار سریع و قابل اطمینان بدون افزایش دادن قابل ملاحظه وزن و اندازه سیستم کلی. با وجودی که این آداپتور رسما با تعداد کمی از لنزهای شرکت سیگما سازگار است، آزمایش های سریع و نه چندان دقیق ما با تمام لنز های کاننی که در اختیار داشتیم مشخص کرد که اکثر این لنزها به خوبی با این آداپتور سازگار هستند و قیمت 250 دلاری این آداپتور لنز را در مقایسه با آداپتور گرانتر شرکت متابونز توجیه می کند.

مثل همیشه، زمانی که ما سعی کردیم از آداپتورهای تولید کننده های غیر اصلی با لنزهای تولید کننده های غیراصلی استفاده بر روی یک سیستم استاندار استفاده کنیم، میزان سازگاری این آداپتور متفاوت بود؛ ما در اکثر موارد تلاش ما در استفاده از لنزهای کانن بر روی دوربین های شرکت سونی از طریق آداپتور سیگما موفقیت آمیز بود.

ما در آینده نزدیک آداپتور Sigma MC-11 را بیشتر آزمایش می کنیم. در این زمان، اگر تجربه استفاده از این آداپتور با هریک از دوربین های عکاسی سری آلفای شرکت سونی را داشتید (از جمله دوربین های عکاسی APS-C مدل NEX/A5000/A6000) همراه با لنزهای کانن و شرکت سیگما را داشتید، لطفا تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.