آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی دوربین Panasonic Lumix DMC-TZ80   94/12/17

بررسی دوربین  Panasonic Lumix DMC-TZ80

معرفی دوربین

دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-TZ80 (همچنین معروف به Panasonic Lumix DMC-ZS60) که در ابتدای سال 2016 میلادی رونمای شد، مجهز به یک زوم لنز 30x (با دامنه کانونی 24-720mm معادل) بوده و جایگزین مدل TZ70 شده است. این دوربین جدید در بین دوربین های سوپر زوم شرکت پاناسونیک پایین تر از مدل TZ100 قرار دارد، که تولید آن متوقف شده و جایگزین نخواهد شد. دوربین پاناسونیک DMC-TZ80 مجهز به یک سنسور تصویر 18 مگا پیکسل می باشد، که در مقایسه با سنسور 12.1 مگا پیکسل مدل قبل از خود ارتقاء قابل ملاحظه ای یافته است. از دیگر ویژگی های جدید این دوربین سوپر زوم می توان به سیستم فوکوس خودکار Light Speed AF همراه با فن آوری DFD یا عمق میدان ناشی از خروج از فوکوس، موتور پردازش تصویر Venus و تولید عکس های 4K نام برد. صفحه نمایش بکار رفته در دوربین دیجیتال پاناسونیک TZ80 از نظر اندازه و رزلوشن (1040 کیلو نقطه) نسبت به مدل قبلی تغییری نکرده است، اما حال در این مدل جدید از نوع لمسی است. عمر باطری این مدل جدید به میزان قابل توجهی ارتقاء یافته است، اما برد زوم آن تغییری نکرده است.

 یکی دیگر از ویژگی هایی که از مدل قبلی به دوربین عکاسی پاناسونیک  DMC-TZ80منتقل شده است، منظره یاب الکترونیکی Live Viewfinder با اندازه 0.2 اینچ و رزلوشن 1160 کیلو نقطه همراه با سنسور نزدیک شدن چشم است. این دوربین کامپکت سوپر زوم جدید قادر به گرفتن عکس در فرمت فایل خام یا Raw بوده و حالت های نوردهی دستی و نیمه دستی را ارائه می کند. دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix TZ80 در دو رنگ نقره ای و سیاه با قیمت 350 پوند / 400 دلار عرضه می شود.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین پاناسونیک Lumix DMC-TZ80

دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-TZ80 از نظر ظاهر بسیار شبیه به مدل TZ70 است که تنها چند میلی متری به ابعاد این مدل جدید اضافه شده است. با توجه به اینکه این دوربین سوپر زوم جدید دارای یک زوم لنز 30x است، می توان آن را در کلاس خود دوربین بسیار باریکی به حساب آورد. این دوربین را می توان در جیب تمام شلوارها به غیر از شلوارهای جین بسیار تنگ جا داد.

 دوربین عکاسی پاناسونیک DMC-TZ80 در دو رنگ عرضه می شود، و ما برای آزمایش نسخه نقره ای – سیاه این دوربین را در اختیار داشتیم که ظاهر و حال و هوای کلاسیکی به آن داده است. در صفحه جلوی این دوربین یک دستگیره کوچک قرار دارد که علاوه بر زیبا کردن طراحی آن، باعث می شود در دست گرفتن دوربین بسیار راحت تر باشد. در عقب دوربین نیز یک نشمین انگشت شست تعبیه شده است که به هرچه راحتر قرار گرفتن دوربین در دست کمک می کند.

در صفحه بالای دوربین عکاسی پاناسونیک TZ80 یک پیچ برای انتخاب کردن حالت های نوردهی موجود در دوربین قرار دارد. بر روی این پیچ می توانید حالت های نوردهی نیمه و تمام دستی برنامه، اولویت شاتر، اولویت دیافراگم و دستی، و همچنین حالت های نوردهی و عکاسی خودکار، ابتکاری، صحنه، پانوراما و یک وضعیت برای یک گروه از تنظیمات سفارشی را بیابید. همچنین، در بالای دوربین عکاسی پاناسونیک لومیکس DMC-TZ80 دکمه شاتر دوربین تعبیه شده است، که اطراف آن را یک سوئیچ زوم احاطه کرده است. زوم کردن لنز تا انتهای برد تله فوتوی خود نرم و روان بوده، و قبل از اینکه وارد دامنه زوم دیجیتال خود شود (البته اگر زوم دیجیتال را از منوی دوربین فعال کرده باشید و با فرمت خام یا Raw عکاسی نکنید) برای مدت کوتاهی توقف می کند.

درست در کنار دکمه شاتر دوربین دیجیتال پاناسونیک TZ80 یک دکمه اختصاصی برای ضبط فیلم قرار دارد. این دکمه کمی دورتر از بقیه دکمه ها قرار گرفته و کمی در بدنه دوربین فرو رفته است، که باعث می شود در عمل ناخواسته با زدن آن شروع به ضبط فیلم نکنید. در اطراف لنز دوربین پاناسونیک Lumix TZ80 یک حلقه کنترل وجود دارد. این حلقه به صورت پیش فرض ویژگی و تنظیم خاصی را کنترل می کند (یعنی، دیافراگم در حالت عکاسی اولویت دیافراگم)، اما اگر دوست داشته باشید می توانید کاربری آن را به صورت سفارشی بر روی چندین کاربری مختلف تنظیم کنیم.

در واقع، دوربین پاناسونیک Lumix DMC-TZ80 در صورتی که بخواهید کارکرد آن را مطابق با سلیقه و سبک عکاسی خود به صورت سفارشی تنظیم کنید، مدل بسیار خوبی است. در عقب این دوربین سوپر زوم چهار دکمه کاربری با قابلیت تغییر کاربری آنها به دلخواه تعبیه شده است که همگی از این ویژگی برخوردار هستند، و یک دکمه کاربری «مجازی» پنجم دیگری نیز بر روی صفحه نمایش دوربین نمایش داده می شود که می توانید کاربری آن را به صورت سفارشی برای داشتن دسترسی مستقیم به یک گزینه و تنظیم خاص، تعریف کنید.

از طرف دیگر، در صفحه عقب دوربین Lumix TZ80 یک پیچ اسکرول نیز وجود دارد که این پیچ نیز به صورت پیش فرض کار خاصی را انجام می دهد، اما اگر دوست داشته باشید می توانید کاربری آن را برای تغییر دادن یک تنظیم دیگر به صورت سفارشی تعیین کنید. پد کنترل چهار طرفه این دوربین نیز برای چند ویژگی دیگر دسترسی مستقیم فراهم می کند. دکمه جهت بالا بر روی این کنترل چهار طرفه برای تنظیم جبران نوردهی است، دکمه جهت چپ برای تغییر دادن حالت فوکوس (فعال و غیر فعال کردن حالت فوکوس ماکرو)، جهت پایین برای تایمر خودکار و حالت های درایو است و دکمه جهت راست نیز برای حالت های مختلف فلاش دوربین دسترسی فراهم می کند.

به صورت پیش فرض، از دکمه Fn3 برای دسترسی به منوی سریع دوربین دیجیتال پاناسونیک TZ80 استفاده می شود. این منو تعدادی از گزینه ها و تنظیمات پرکاربرد دوربین، از قبیل سرعت ISO و توازن نور سفید، را بالا می آورد. برای تغییر دادن تنظیمات هم می توانید از صفحه نمایش لمسی دوربین استفاده کنید و همچنین با استفاده از کنترل های فیزیکی دوربین بین گزینه های مختلف این منوی سریع حرکت کنید. قابلیت اینکه بتوانید تظیمات پرکابرد دوربین را بدون مراجعه به منوی اصلی آن تنظیم کرده و تغییر بدهید ویژگی بسیار مفیدی است، بویژه در بهبوهه کار.

دوربین عکاسی پاناسویک DMC-TZ80 چهار حالت فوکوس خودکار مختلف را ارائه می کند: Face Detection یا تشخیص چهره، Tracking یا رهگیری سوژه، 49-Area یا ناحیه 49 نقطه و 1-Area یا ناحیه 1 نقطه. اگر حالت ناحیه 1 نقطه را انتخاب کنید، در این صورت می توانید به سادگی با لمس یک نقطه از صفحه نمایش لمسی دوربین نقطه فوکوس خودکار مورد نظر خود را تعیین و تنظیم کنید. این قابلیت نسبت به مدل TZ70 قبلی که فاقد صفحه نمایش لمسی بوده و برای انتخاب نقطه فوکوس باید از کنترل های فیزیکی دوربین استفاده کنید، ارتقاء بسیار مفیدی است. با استفاده از پیچ تنظیم عقب دوربین می توانید اندازه ناحیه فوکوس خودکار را نیز تغییر دهید، که به هنگام فوکوس کردن بر روی جزئیات ظریف تر سوژه ویژگی خوبی است.

مهمترین قابلیت جدید دوربین پاناسونیک TZ80 حالت های تولید عکس های 4K در این دوربین است، ویژگی ای که اغلب در برخی از دوربین های سیستم کامپکت لنزخور سری Lumix G پاناسونیک دیده می شود. مثل این دوربین های سری G، در حالت های عکس 4K این دوربین سوپر زوم نیز می توانید با حداکثر سرعت 30 فریم در ثانیه عکس های 4K گرفته و سپس عکس هایی که می خواهید را از بین آنها انتخاب و استخراج کنید – که کل این فرآیند در داخل دوربین اتفاق می افتد. این حالت برای گرفتن عکس از سوژه های سریع مثل سوژه های ورزشی یا بچه های بسیار مفید است.

دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-TZ80 یک حالت عکاسی جدید موسوم به Post Focus یا فوکوس پس از تولید را نیز ارائه می کند که دوربین در این حالت از یک سوژه واحد چند عکس با نقاط فوکوس مختلف تولید می کند و سپس شما می توانید بعد از گرفته شدن عکس ها انتخاب کنید که کدام نقطه فوکوس را لازم دارید. این حالت تا اندازه ای جالب و بامزه است ولی به نظر ما استفاده از آن به سلیقه کاربران دوربین بستگی دارد. در این حالت نیاز است که عکاس و سوژه هر دو کاملا ثابت باشند، در نتیجه استفاده از آن تا اندازه زیادی محدود می شود. دکمه Fn2 به صورت پیش فرض این حالت عکاسی را فعال و غیر فعال می کند.

منظره یاب الکترونیکی دوربین پاناسونیک Lumix DMC-TZ80 کوچک است، اما در صورتی که بخواهید در نور شدید آفتاب عکاسی کنید، بسیار مفید است – یا در حالتی که تمایل داشته باشید عکس های خود را تنها از طریق منظره یاب دوربین کادربندی کنید. بر روی خود این منظره یاب یک سنسور چشم تعبیه شده است که با نزدیک شدن چشم به آن منظره یاب را به صورت خودکار روشن می کند – صفحه نمایش دوربین را خاموش می کند. این ویژگی انتقال خودکار و آسانی بین صفحه نمایش و منظره یاب دوربین فراهم می کند. البته در صورتی که نیاز باشد، می توانید این سنسور چشم را غیر فعال کنید. برخلاف مدل TZ57، صفحه نمایش دوربین پاناسونیک Lumix TZ80 از نوع ثابت و بدون مفصل و لولاست که از این نظر کمک کمتری برای گرفتن عکس های سلفی و پرتره های دسته جمعی می کند، اما از جنبه مثبت به باریک نگه داشتن بدنه دوربین کمک می کند.

دوربین پاناسونیک لومیکس DMC-TZ80 مجهز به سیستم Wi-Fi داخلی است که می توانید از آن برای متصل کردن دوربین به تلفن هوشمند یا تبلت خود استفاده کنید، و این به این معنی است که این قابلیت وجود دارد که دوربین را از راه دور کنترل کرده یا تصاویر خود را برای به اشتراک گذاشتن بر روی شبکه های اجتماعی و غیره از دوربین منتقل کنید. شرکت پاناسونیک برای این سیستم یک نرم افزار رایگان را تهیه نموده است که در دو نسخه اندروئید و iOS قابل دانلود است و خبر خوب در مورد این نرم افزار این است که کنترل بسیار زیادی بر روی دوربین و تنظیمات آن ارائه می کند. در حالی که برخی از نرم افزارها تنها امکان فعال کردن شاتر دوربین را برای کاربر فراهم می کنند، نرم افزار طراحی شده برای دوربین پاناسونیک لومیکس TZ80 این امکان را برای شما فراهم می کند تقریبا تمام تنظیمات دوربین را کنترل کنید، از جمله دیافراگم، سرعت ISO، روشن کردن فلاش، تغییر نقطه فوکوس و کلی تنظیم دیگر. این نرم افزار در انتقال تصاویر نیز سرعت خوبی دارد.

دوربین دیجیتال پاناسونیک TZ80 چند گزینه برای گرفتن عکس های ابتکاری را برای شما فراهم می کند. در این دوربین سوپر زوم جدید یک حالت عکاسی ابتکاری اختصاصی تعبیه شده است، اما در هنگام عکاسی با یکی از حالت های دستی و نیمه دستی دوربین نیز می توانید از فیلترهای مختلفی که ارائه شده است، استفاده کنید. مزیتی که در این حالت وجود دارد این است که در حالت استفاده از فرمت فایل خام یا Raw دوربین به همراه اعمال فیلتر بر روی تصویر یک نسخه تمیز و بدون فیلتر را نیز تولید می کند. در دوربین Panasonic Lumix TZ80 همچنین می توانید از حالت های مختلف Picture Modes، مثل گزینه های درخشان و مونوکروم، برای تغییر دادن ظاهر عکس خود استفاده کنید. در این دوربین سوپر زوم یک حالت عکاسی پانوراما نیز ارائه شده است، که این امکان را برای شما فارهم می کند با حرکت دادن دوربین در راستای منظره مورد نظر خود از آن یک عکس بسیار واید را تولید کنید.

فن آوری DFD (Depth from Defocus یا عمق میدان ناشی از خروج از فوکوس) که در دوربین دیجیتال Panasonic TZ80 نیز ارائه شده است، برای سرعت بخشیدن به فرآیند فوکوس طراحی شده است، و چنین به نظر می رسد که عملکرد خوبی دارد. سرعت های فوکوس این دوربین سوپر زوم در تمام شرایط نوری، به غیر از شرایط خیلی تاریک، بسیار خوب و سریع است، به ندرت اتفاق می افتد که دوربین قادر به فوکوس بر روی سوژه نباشد. موتور پردازش تصویر جدید Venus نیز ظاهرا سرعت های عملیاتی و کارکرد دوربین را بهتر کرده است، و تنها تاخیر کوتاهی بین شات های متوالی دیده می شود.

با وجودی که دوربین دیجیتال پاناسونیک DMC-TZ80 بیشتر برای کاربران و عکاسان باتجربه تر طراحی شده است که به دنبال یک دوربین مسافرتی هستند – اضافه شدن فرمت فایل خام و حالت های نوردهی دستی و نیمه دستی گواه این امر است – این دوربین حالت عکاسی خودکار خوبی را نیز ارائه می کند، که برای تنظیم کردن مولفه های عکاسی به بهترین نحو ممکن عملکرد خوبی در پردازش و تحلیل صحنه مقابل دوربین دارد. این امر باعث می شود دوربین دیجیتال Lumix TZ80 برای کاربران مبتدی ای که تنها مجذوب قدرت زوم اپتیکال 30x این دوربین شده اند نیز مدل مناسبی باشد.

شرکت پاناسونیک چند فن آوری جدید جالب را به دوربین های عکاسی کامپکت سوپر زوم خود اضافه کرده است، و دیدن اینکه دوربین عکاسی دیجیتال Panasonic TZ80 حال به عنوان ارزان ترین مدل در مجموعه دوربین های سوپر زوم مسافرتی جدید این شرکت عرضه شده است، نکته قابل توجه و خوبی است.

اگر شما نیز علاقه خاصی به فن آوری تولید تصویر 4K دارید که دوربین عکاسی دیجیتال Lumix DMC-TZ80 ارائه می کند – مثل قابلیت انتخاب یک لحظه و شات بخصوص از بین چندین شات که با این رزلوشن به صورت متوالی تولید می شوند، یا قابلیت تغییر نقطه فوکوس پس از تولید تصویر – در این صورت دوربین عکاسی دیجیتال Lumix TZ80 گزینه مناسبی برای شماست. با این حال، اگر دغدغه اصلی شما کیفیت تصویر، یا حتی در اختیار داشتن یک زوم اپتیکال 30x باشد، در این صورت به نظر ما بهتر است این دوربین جدید را کنار گذاشته و حتی به سراغ مدل ارزان تر TZ70 بروید.

از نظر کیفیت تصویر، دوربین عکاسی دیجیتالی Panasonic Lumix DMC-TZ80 در مقایسه با مدل قبل از خود ارتقائی را ایجاد نکرده است، و حتی در برخی از مواد و موقعیت های عکاسی، زمانی که عکس های گرفته شده با این دو دوربین تحت شرایط یکسان را با یکدیگر مقایسه کنیم، چنین به نظر می رسد که کیفیت تصویر این دوربین زوم مسافرتی جدید کمی ضعیف تر از مدل قبلی است. علت این امر به احتمال زیاد افزایش تعداد پیکسل های این مدل جدید است، و می توان گقت که کمی جای تاسف دارد.

با وجودی که دوربین عکاسی دیجیتالی Panasonic TZ80 حالت های نوردهی و عکاسی دستی و نیمه دستی و فرمت فایل Rawرا ارائه می کند، که در کل نکته مثبتی برای آن است، اما چنین به نظر می رسد این دوربین جیدید بیشتر برای کاربران و عکاسان مبتدی مناسب باشد تا برای عکاسان حرفه ای تر که به دنبال کیفیت تصویر بهتری در یک دوربین عکاسی هستند، بویژه اگر شما عکاس حرفه ای باشید که به دنبال یک دوربین همراه و پشتیبانی برای دوربین عکاسی DSLR یا بدون آینه خود می گردید. اگر به دنبال کیفیت تصویر بسیار خوب در تمام موقعیت های عکاسی هستید، بهتر است به سراغ مدل ممتازتر TZ100 بروید، که مجهز به یک سنسور تصویر یک اینچ بوده و بالاتر از دوربین عکاسی دیجیتالی پاناسونیک Lumix DMC-TZ80 قرار دارد.

از جنبه مثبت، اگر قرار است از دوربین عکاسی دیجیتالی پاناسونیک Lumix TZ80 به عنوان یک دوربین مسافرتی و ایام تعطیلات در نور روشن و خوب آفتاب استفاده کنید، در این صورت نتایج خوبی که این دوربین قادر به تولید آنهاست نظر شما را جلب می کند. اگر از نبود زوم اپتیکال بر روی دوربین تلفن هوشمند خود نیز خسته شده باشید، زوم اپتیکال 30x این دوربین نیز می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. البته مجددا بیان می کنیم که، اگر دامنه زوم بسیار کوتاه تر 10x که دوربین TZ100 ارائه می کند برای شما مناسب باشد، به نظر ما این دوربین گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

رقبای اصلی

دوربین های زیر برخی از رقبای اصلی دوربین عکاسی Panasonic Lumix DMC-TZ80 هستند.

Canon PowerShot SX280 HS

دوربین عکاسی Canon PowerShot SX280 HS یک دوربین زوم مسافراتی برای سال 2013 است که یک زوم لنز 20x و سنسور تصویر پشت روشن 12 مگا پیکسل را ارائه می کند. این دوربین همچنین مجهز به سیستم GPS و Wi-Fi داخلی، یک صفحه نمایش LCD 3 اینچ، قابلیت ضبط فیلم های فول 1080p HD، حداکثر سرعت بسیار بالای 14 فریم در ثانیه در عکاسی متوالی، مجموعه کاملی از حالت های نوردهی دستی و حالت های عکاسی خودکار است.

Nikon Coolpix S9900

دوربین عکاسی Nikon Coolpix S9900 دوربین زوم مسافرتی پرچمدار شرکت نیکون برای سال 2015 میلادی است. این دوربین سوپر زوم علاوه بر یک زوم لنز 30x با دامنه کانونی 25-750mm معادل، مجهز به یک سنسور تصویر CMOS پشت روشن 16 مگا پیکسل، صفحه نمایش 3 اینچ قابل خم رزلوشن بالا، حداکثر سرعت 7.5 فریم در ثانیه در  عکاسی متوالی، سیستم GPS، و سیستم Wi-Fi داخلی همراه با قابلیت NFC یا ارتباطات میدان نزدیک است.

Olympus SZ-30MR

دوربین عکاسی Olympus SZ-30MR یک دوربین زوم مسافرتی جدید و مجهز به یک زوم لنز 24x است که دامنه کانونی 25-600mm معادل را فراهم می کند، با این حال به اندازه ای باریک هست که در جیب جا شود. سار ویژگی های برجسته این دوربین سوپر زوم عبارتند از: سنسور تصویر CMOS 16 مگا پیکسل، قابلیت ضبط فیلم های 1080p، صفحه نمایش 3 اینچ، حداکثر سرعت 9 فریم در ثانیه در عکاسی متوالی، سیستم لرزه گیر تصویر از نوع شیفت سنسور و مجموعه از فیلترهای Magic Filters.

Panasonic Lumix DMC-TZ70

دوربین عکاسی Panasonic Lumix DMC-TZ70 دوربین زوم مسافرتی پرچمدار شرکت پاناسونیک برای سال 2014 است. این دوربین 12 مگا پیکسل ( که به مدل ZS50 نیز معروف است) یک زوم لنز 30x، حلقه کنترل لنز، فرمت فایل Raw، ویژگی قله فوکوس و یک منظره یاب الکترونیکی را ارائه می کند.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

دوربین عکاسی Sony Cyber-shot DSC-HX90V یک دوربین زوم مسافرتی ممتاز جدید با یک زوم لنز Zeiss Vario-Sonnar T-star با زوم اپتیکال 30 برابر است. این دوربین سوپر زوم همچنین مجهز به یک سنسور تصویر CMOS 18 مگا پیکسل، یک منظره یاب الکترونیکی پرشی، حلقه کنترل در اطراف لنز، صفحه نمایش LCDتاشو، سیستم GPS داخلی، سیستم Wi-Fi داخلی به همراه فن آوری NFC یا ارتباطات میدان نزدیک، قابلیت ضبط فیلم های فول 1080p رزلوشن بالا همراه با صدای استریو، حالت های نوردهی دستی، حداکثر سرعت 10 فریم در ثانیه در عکاسی متوالی، دامنه حساسیت به نور ISO 80-12800 و سیستم فوکوس خودکار بسیار سریع است.

منبع: پارس کانن

https://telegram.me/parscanon1

برای دریافت آخرین اخبار روز دوربین های عکاسی در خبرنامه پارس کانن عضو شوید

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.