آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-LZ40   94/10/28

بررسی دوربین عکاسی Panasonic Lumix DMC-LZ40

معرفی دوربین

دوربین عکاسی پاناسونیک Panasonic Lumix DMC-LZ40 یک دوربین بریج سوپر زوم سطح پایین از شرکت پاناسونیک است. این دوربین مجهز به زوم اپتیکال 42x، همراه با دامنه کانونی ای که از تنظیم واید 22mm آغاز می شود، و تا انتهای تله 924mm ادامه می یابد، است. این دوربین همچنین یک زوم دیجیتال را نیز ارائه می کند که با دو برابر کردن زوم اپتیکال لنز آن، برد زوم دوربین را در کل به 84x می رساند. در قلب این دوربین سوپر زوم بریج یک سنسور تصویر CCD 20 مگا پیکسل کار گذاشته است، در حالی که سار ویژگی های برجسته آن عبارتند از: 15 افکت فیلتری متفاوت، قابلیت تولید تصاویر پانوراما، و یک صفحه نمایش LCD 3 اینچ. در مقایسه با سایر مدل های موجود در بازار در این کلاس، دوربین پاناسونیک DMC-LZ40 یک مدل نسبتا مقدماتی است، که فاقد سیستم Wi-Fi و صفحه نمایش لمسی بوده و تنها قادر به ضبط فیلم های 720p است. با این وجود، این مدل، دست کم در حال حاضر، یکی از ارزان ترین دوربین های بریج سوپر زوم موجود در بازار است. این دوربین در بازار با دوربین هایی از قبیل Canon SX410IS ( با زوم اپتیکال 40x ) و Nikon L840 ( با زوم اپتیکال 38x ) رقابت می کند. قیمت دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix LZ40 در حدود 250 دلار / 150 پوند است.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-LZ40

برخلاف برخی از دوربین های عکاسی بریج سطح پایین موجود در بازار، دوربین پاناسونیک LZ40 بدنه بزرگی داشته و شبیه به دوربین های عکاسی DSLR ارزان قیمت تر موجود در بازار است. دستگیره این دوربین کاملا بزرگ بوده، و برای کمک به محکم تر نگه داشتن دوربین در دست، دارای روکش آجدار است. بر روی دستگیره این دوربین بریج سوپر زوم همچنین یک فرورفتگی طراحی شده است تا انگشتان کاربر به راحتی بر روی آن قرار بگیرند. در عقب دوربین نیز یک نشیمن انگشت شست قرار دارد، آن نیز دارای سطح آجدار بوده و به محکم نگه داشتن دوربین در دست کمک می کند.

در صفحه بالای دوربین دیجیتال پاناسونیک LZ40 یک دکمه شاتر قرار دارد، که در محل مناسبی زیر انگشت اشاره کاربر طراحی شده است. در اطراف این دکمه سوئیچ کار کردن با زوم اپتیکال 42x این دوربین سوپر زوم تعبیه شده است. این سوئیچ کاملا کوچک بوده، اما به نظر می رسد از کیفیت ساخت خوبی برخوردار است و خود زوم دوربین نیز عملکرد نسبتا سریعی دارد.

یکی دیگر از ویژگی های موجود در صفحه بالای دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-LZ40 دکمه اختصاصی ضبط فیلم، و یک پیچ حالت های عکاسی برای تغییر دادن حالت عکاسی و نوردهی دوربین بین گزینه های موجودی است که دوربین ارائه می کند. در مقایسه با سایر مدل های موجود در این کلاس از دوربین های عکاسی، مجموعه حالت های نوردهی ای که دوربین پاناسونیک Lumix LZ40 ارائه می کند نسبتا محدود است. حالت های عکاسی ای که این دوربین بریج ارائه می کند در کل شامل یک حالت خودکار، حالت صحنه، حالت افکت های دیجیتالی، حالت عکاسی پانوراما، یک حالت Program یا برنامه و همچنین یک حالت دستی است. این دوربین حالت های اولویت شاتر و اولویت دیافراگم که معمولا در بسیاری از دوربین های عکاسی بریج عرضه می شوند را ارائه نمی کند. فلاش داخلی دوربین Panasonic DMC-LZ40 که در صفحه بالای آن قرار دارد به صورت دستی و با زدن دکمه ای که در بغل دوربین قرار دارد، بالا می آید. این فلاش از نوع فلاش های پرشی است. برای جمع کردن آن، کافی است آن را به داخل محفظه خود فشار دهید.

اگر به سراغ صفحه عقب دوربین عکاسی دیجیتال Panasonic LZ40 بروید، با یک آرایش کاملا رایج برای این نوع از دوربین های عکاسی دیجیتال روبرو می شوید. در این قسمت یک کنترل چهار طرفه قرار دارد که هر یک از دکمه های جهت آن کاربری مخصوص به خود را دارند. دکمه جهت بالا جبران نوردهی را کنترل می کند، دکمه جهت چپ برای کنترل تایمر خودکار دوربین و حالت درایو ( یا نحوه فعال شدن شاتر دوربین ) است، دکمه جهت پایین برای حالت فوکوس دسترسی فراهم می کند، و دکمه جهت راست نیز حالت های فلاش داخلی دوربین را کنترل می کند. دکمه موجود در وسط کنترل چهار طرفه برای دسترسی به منوی اصلی دوربین است.

در دوربین پاناسونیک Lumix DMC-LZ40 یک منوی سریع نیز تعبیه شده است، که در حالت عکاسی با زدن دکمه ای که با آیکن سطل آشغال مشخص شده است ( دکمه پاک کردن و حذف دوربین ) می توانید به آن دسترسی داشته باشید. در این منو مجموعه مختلفی از تنظیمات پرکاربرد دوربین قرار گرفته اند، که بسته به حالت عکاسی ای که دوربین را بر روی آن تنظیم کرده باشید، گزینه های موجود در این منو تغییر می کنند. به عنوان مثال، اگر در حالت برنامه عکاسی کنید، در این منوی سریع می توانید به تنظیماتی از قبیل سرعت ISO، توازن نور سفید و حالت درایو دسترسی داشته باشید. اما در حالت عکاسی خودکار، در این منو تنها گزینه های اندازه تصویر، عکاسی متوالی و کیفیت فیلم قرار دارند.

در عقب دوربین دیجیتال Panasonic Lumix DMC-LZ40 یک دکمه قرار دارد که با عنوان «Exposure» مشخص شده است. این دکمه دو کار انجام می دهد: در حالت عکاسی برنامه می توانید از آن برای تغییر دادن جبران نوردهی استفاده کنید و در حالت عکاسی دستی نیز از آن می توانید برای شروع تغییر دادن سرعت شاتر و دیافراگم استفاده کنید. هنگامی که در حالت عکاسی دستی این دکمه را بزنید، می توانید با استفاده از دکمه های جهت راست و چپ بر روی کنترل چهار طرفه دوربین دیجیتال پاناسونیک Panasonic Lumix LZ40 برای تغییر دادن دیافراگم و از دکمه های جهت بالا و پایین برای تغییر دادن سرعت شاتر استفاده کنید. لازم به ذکر است که این دوربین سوپر زوم برای دیافراگم تنها دو گزینه ارائه می کند، که این دو گزینه به فاصله کانونی ای بستگی دارند که از آن استفاده می کنید. به عنوان مثال، اگر در وایدترین تنظیم لنز عکاسی کنید، می توانید برای دیافراگم دو گزینه f/3 و f/8.6 را انتخاب کنید، در صورتی که در انتهای برد تله لنز، گزینه هایی که در اختیار دارید f/16.5 و f/18.9 هستند. در کل، دوربین دیجیتال Panasonic LZ40 آزادی عمل چندانی را ارائه نمی کند، بویژه اینکه کندترین سرعت شاتر آن 15 ثانیه است.

هنگام گرفتن عکس در حالت عکاسی خودکار ( که در واقع یک حالت عکاسی خودکار هوشمند است )، دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-LZ40 کلیه تنظیمات را برعهده می گیرد، از جمله فعال کردن حالت عکاسی ماکرو و انتخاب یک نقطه فوکوس. هنگام گرفتن عکس در حالت برنامه یا دستی، می توانید از نقطه فوکوس مرکزی و روش فوکوس و کادربندی مجدد استفاده کنید. در اینجا نیز بهتر بود دوربین آزادی عمل بیشتری را ارائه کند، مثلا قابلیت انتخاب یک نقطه فوکوس دیگر.

منوی اصلی دوربین Panasonic Lumix DMC-LZ40 دارای سه بخش اصلی است: Record یا ضبط، Motion Picture یا فیلم، و Setup یا تنظیمات. در بخش اول می توانید به گزینه هایی دسترسی داشته باشید که به ظاهر تصویر مربوط هستند، نظیر نورسنجی، توازن نور سفید و غیره. در بخش تنظیمات نیز می توانید تاریخ و زمان را تنظیم کنید، صدای دوربین را قطع کنید و غیره. در بخش Motion Picture یا فیلم گزینه های زیادی وجود ندارد، اما در این قسمت گزینه تغییر دادن کیفیت ضبط فیلم و انتخاب روش فوکوس را در اختیار دارید. این منو در کل از آرایش منطقی ای برخوردار بوده و پیدا کردن گزینه های مورد نظر خود در آن نسبتا سرراست است.

سرعت های فوکوس دوربین پاناسونیک Lumix LZ40 در نور خوب کاملا سریع هستند. مواردی وجود دارند که این دوربین بریج سوپر زوم در آنها قادر به فوکوس نیست، و یک فوکوس مثبت کاذب ( که در آن دوربین تایید می کند که سوژه را بدست آورده است، اما در عمل چنین نیست ) ایجاد می کند. این پدیده در مورد اشیاء کوچکی که از فاصله دور ( با استفاده از زوم اپتیکال لنز دوربین ) از آنها عکس بگیرید، صدق می کند. زمانی که میزان نور کاهش می یابد، دوربین پاناسونیک  LZ40در رسیدن به یک قفل فوکوس با تاخیر و فوکوس گردی بیشتری مواجه است.

زمان دو شات پشت سرهم نیز کمی کند است، و دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-LZ40 به هنگام کار کردن با منوی اصلی یا منوی سریع دوربین با کمی تاخیر عمل می کند، و در مواقعی فرمان های داده شده را با کمی تاخیر اجرا می کند. ما در طول بررسی های خود در واردی شاهد این بودیم که دوربین پاناسونیک LZ40 کلا قفل می کند و لازم است که باطری دوربین را درآورده و دوربین برای کار کردن مجدد، ری استارت شود. 

منبع: پارس کانن

http://telegram.me/parscanon1

برای دریافت آخرین اخبار روز دوربین های عکاسی در خبرنامه پارس کانن عضو شوید

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.