آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی دوربین عکاسی Olympus Tough TG-3   93/09/12

 

بررسی دوربین عکاسی Olympus Tough TG-3

معرفی دوربین

دوربین المپیوس Tough TG-3 یک دوربین عکاسی دیجیتالی کامپکت است که همچنین عضو خانواده دوربین های عکاسی مقاوم و ضدآب سری Tough این تولید کننده نیز می باشد، که از مقاومت و محافظت کامل در برابر آب، عناصر طبیعی نظیر شن و ماسه سواحل دریا و افتادن و سقوط تصادفی از دست کاربران برخوردارند. سایر ویژگی های برجسته این دوربین عکاسی زیرآبی 16 مگا پیکسل عبارتند از سیستم GPS و Wi-Fi داخلی، ضبط صدا به صورت استریو و یک لنز روشن با حداکثر دیافراگم f/2. دوربیین عکاسی المپیوس Tough TG-3 در دو رنگ قرمز و سیاه و با قیمتی حدود 350 دلار عرضه می شود.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین دیجیتال المپیوس Olympus Tough TG-3

در گذشته برای اینکه با دوربین های عکاسی دیجیتالی بتوانید در زیر آب عکس بگیرید، به جعبه ها و محفظه های ضد آب بزرگی نیاز بود که تمام بدنه دوربین را می پوشاندند. دوربین های زیرآبی واقعی بدنه های بزرگ و ضخیمی داشتند که از دوربین در برابر آب محافظت می کرد. می توان گفت که Olympus اولین شرکتی بود که با عرضه دوربین های سری Tough دوربین زیرآبی ای را عرضه کرد که کاملا در برابر آب مقاوم و همزمان شبیه به یک دوربین عادی بود. متاسفانه، ورود دوربین های سری Olympus Tough باعث شد این شرکت تولید دوربین های عکاسی سری Olympus Mju خود - که مدل های بسیار موفقی بودند - را کنار بگذارد؛ دلیل شرکت برای این کار این بود که با ترکیب کردن ویژگی های این دوربین ها، بویژه مقاوم بودن بدنه دوربین در برابر نفوذ گرد و خاک و رطوبت به داخل دوربین ( که به آن اصلاحا Weatherproof یا مقاوم در برابر هوا گفته می شود )، با سری Toughدیگر نیازی به عرضه دوربین های مقاوم در برابر هوا به بازار وجود ندارد. نتیجه این ترکیب در جدیدترین مدل در دوربین های سری Tough، یعنی دوربین المپیوس Tough TG-3، کاملا مشهود است.

دوربین عکاسی دیجیتال المپیوس Tough TG-3 با داشتن دستگیره بزرگ، دکمه های بزرگتر از حد معمول و دهانه لنز بزرگ از دور شبیه به سایر دوربین های ضد ضربه و ضد آب است. با این حال، به عنوان مثال دهانه لنز این دوربین را در نظر بگیرید؛ دیسک نقره ای رنگی که در اطراف لنز قرار دارد را می توان باز کرد و در نتیجه می توانید لوازم جانبی دیگری از قبیل یکOlympus LED Light Guide( تمرکز کننده نور LED برای عکاسی ماکرو ) و کانورتورها یا مبدل های لنز را لنز دوربین اضافه کنید. این دیسک دارای یک واشر لاستیکی است ودر نتیجه هنگامی که بر روی دوربین بسته می شود هیچ مایعی وارد دوربین نمی شود؛ که ویژگی خوبی است.

این روزها در دنیای دوربین های مقاوم، مهم کارایی، ویژگی های پیشرفته و میزان مقاومتی است که یک دوربین دیجیتالی ارائه می کند. دوربین دیجیتال المپیوس Tough TG-3 مشخصات و ویژگی های بسیار خوبی را ارائه می کند. لنز این دوربین برای عکاسی بهتر در نور کم دارای یک حداکثر دیافراگم f/2 است. این دیافراگم سریع به معنی قابلیت استفاده از سرعت شاترهای سریع تر در ISO پایین تر است، که برای عکاسی در زیر آب که نور طبیعی در آن کم است، ویژگی بسیار خوبی است. قدرت زوم اپتیکال لنز دوربین 4x است که چندان زیاد نیست، اما با توجه به اینکه قدرت زوم بالا باعث کاهش کیفیت تصویر می شود، چیز بدی نیست.

دوربین عکاسی المپیوس Tough TG-3 مجهز به یک سنسور تصویر BSI CMOS است. حروف اختصاری BSI مخفف عبارت Back-Side Illuminated به معنی « پشت روشن » است و این اصطلاح به ساختار فیزیکی سنسور تصویر اشاره دارد. در سنسورهای تصویر سنتی ( غیر پشت روشن ) در اطراف تک تک پیکسل های موجود بر روی سنسور مداراهای الکترونیکی ای قرار دارند که اطلاعات را به پردازشگر دوربین منتقل می کنند. در یک سنسور تصویر BSI یا پشت روشن ( که گاهی به آن بطور اختصار Back-illuminated نیز گفته می شود ) این مدارات الکترونیکی در پشت سنسور قرار می گیرند، که فضای اطراف پیکسل ها را خالی کرده و باعث می شود نور بیشتری به آنها برسد. اگر به سنسور تصویر هنگامی در داخل دوربین قرار گرفته است نگاه کنید، چنین به نظر می رسد که پشت و رو نصب شده است؛ بنابراین در صورتی که این سنسور تصویر یک سنسور عادی می بود، موقع گرفتن عکس قسمت پشت آن روشن می شد. چنانچه اشاره شد، مزیت این طراحی و ساختار این است که نور بیشتری به سنسور تصویر می رسد که به این معنی است که سنسور در نور کم حساسیت بیشتری داشته و به کاهش نویز کمک می کند. پردازشگر تصویر TruePic VII دوربین نیز می تواند عملکرد خود را با تنظیماتی که هر بار به دوربین می دهید تطبیق دهد.

واضح است که دوربین دیجیتال المپیوس Tough TG-3 برای استفاده در سفرهای طولانی طراحی شده است، زیرا مجهز به سیستم های GPS و Wi-Fi بوده و علاوه بر آنها یک قطب نمای الکترونیکی را نیز ارائه می کند. اگر با اینکه سیستم GPS یک دوربین عکاسی می تواند چه کمکی به شما بکند آشنایی ندارید، این سیستم زمان ها و مکان های عکس هایی که می گیرید را ثبت می کند. سپس دوربین این اطلاعات را با عکس هایی که در آن زمان ها و مکان ها گرفته شده اند ترکیب می کند و شما می توانید آنها را بر روی یک نقشه آنلاین، نظیر Google Maps، قرار دهید. قطب نمای الکترونیکی نیز یک قطب نماست که بر روی صفحه نمایش دوربین نمایش داده می شود تااین امکان را برای شما فراهم کند مسیریابی کردهو همچنین طول و عرض جغرافیایی محلی که در آن قرار دارید را نیز نشان می دهد. این قطب نما حتی با خاموش بودن دوربین نیز کار می کند.

در حال حاضر هر روز افراد بیشتری دوست دارند که در عکاسی خود ابتکار را نیز اضافه کنند و نه فقط از طریق اضافه کردن یک فیلتر سبک هیستوگرام به عکس خود این کار را انجام بدهند. این فیلترها در صورتی که بخواهید از آنها استفاده کنید، در دوربین عکاسی المپیوس Olympus Tough TG-3 وجود دارند و افکت های فیلتری ای که شرکت Olympus ارائه می کند یکی از بهترین فیلترهای دیجیتالی موجود در بازار هستند. این دوربین مقاوم و ضد آب همچنین حالت عکاسی با فاصله زمانی و حالت فیلمبرداری Time-lapse یا گذر زمان را نیز ارائه می کند. حالت فیلمبرداری Time-lapse مجموعه ای از تصاویر پشت سرهم و متوالی را در طول یک بازه زمانی از پیش تعیین شده گرفته و آنها را برای شما در داخل دوربین به یک فیلم تبدیل می کند. حالت عکاسی با فاصله زمانی که به Interval Shooting یا عکسبرداری متناوب معروف است نیز تقریبا به همین شکل کار می کند، اما در این حالت تصاویر گرفته شده به صورت عکس های مجزا باقی می مانند.

صفحه پشت دوربین المپیوس Tough TG-3 با داشتن دکمه های کنترل کوچکتر به سبک و سیاق دوربین های کامپکت عادی طراحی شده است. این امر ممکن است هنگام استفاده از دوربین در زیر اب مشکل ساز شود. پیچی که در سمت راست وجود دارد با انگشت شست کار می کند و ما در تجربه خود شاهد بودیم که چرخاندن آن حتی به این شکل نیز کار راحتی نیست، اما به هر حال از این پیچ باید برای تغییر دادن حالت عکاسی یا اصطلاحا نوردهی دوربین استفاده کنید. البته بر روی این پیچ تغییر حالت نوردهی چند حالت عکاسی جالب وجود دارند، مثل حالت Microscope یا میکروسکوپ که یک حالت عکاسی سوپر ماکرو با حداقل فاصله فوکوس یک سانتی متر را فراهم می کند. با این وجود، با توجه به اینکه برخی از دوربین های عکاسی این حالت عکاسی ماکرو یک سانتی متری را به صورت استاندارد ارائه می کنند، کمی عجیب است که این شرکت در این دوربین یک حالت جدید را به آن اختصاص داده است. این دوربین یک حالت عکاسی موسوم به Photostory یا روایت تصویری را نیز ارائه می کند که دوربین در این حالت سه تصویر و شات را گرفته و آنها را در قالب یک آرایش با ظاهر مدرن شامل یک تصویر بزرگ و دو تصویر کوچکتر با هم ترکیب می کند.

گزینه های نمایش صفحه نمایش LCD 3 اینچ دوربین عکاسی دیجیتال المپیوس Tough TG-3 را می توان از طریق دکمه Info یا اطلاعات که در سمت راست آن قرار دارد، عوض کرد. یکی از این گزینه ها این است که گزینه های موجود در منوی Function یا کاربری دوربین در پایین سمت راست صفحه نمایش دوربین نمایش داده شوند. می توانید با فشار دادن دکمه OK یا دکمه های جهت پایین، بالا، راست و چپ کنترل چهار طرفه دوربین به این منو دسترسی داشته باشید. با زدن برخی از این دکمه منوی کاربری گزینه های مربوط به کاربری این دکمه ها بالا می آورد. به عنوان مثال، اگر دکمه جهت راست را فشار دهید که مربوط به گزینه های فلاش است، منوی Function یا کاربری بر روی گزینه ها و تنظیمات فلاش دوربین باز می شود. دکمه جهت چپ کنترل چهار طرفه دوربین المپیوس Olympus Tough TG-3 هیچ کاربری مشخص شده ای ندارد، در نتیجه با زدن آن منوی کاربری در صفحه اول خود باز می شود؛ دقیقا مثل دکمه OK. اگر تا انتهای منوی کاربری حرکت کنید، به منوی اصلی دوربین می رسید یا در صورتی که این کار برایتان سخت باشد، می توانید از طریق زدن دکمه MENU دوربین در پایین صقحه پشت آن مستقیم وارد منوی اصلی شوید.

شرکت اولمپیوس منوی اصلی دوربین دیجیتال المپیوس Tough TG-3 را به چهار بخش مجزا تقسیم کرده است، که عبارتند از Camera یا دوربین، Video یا فیلمبرداری، Playback یا پخش و Set-up. بعضی از بخش های منوی اصلی شامل چندین صفحه گزینه های مختلف هستند که باعث می شود منوی دوربین بسیار کامل و جامع باشد. با این حال، برخی از صفحه ها ممکن است تنها سه یا چهار گزینه داشته باشند. روشن کردن این دوربین از وضعیت خاموش در حدود 1.6 ثانیه طول می کشد. این میزان کمی سریع تر از زمان استارت سرد برخی از دوربین های جدید با زمان 1.8 ثانیه ای است که شاهد آنها بوده ایم. این زمان کم بیشتر به دلیل این است که لنز این دوربین هنگام روشن شدن از محفظه خود بیرون نمی آید ( فاصله های کانونی در داخل خود محفظه تنظیم می شوند و زوم اصطلاحا به صورت داخلی صورت می گیرد ).

دوربین المپیوس Tough TG-3 دارای سه حالت عکاسی متوالی است که عبارتند از حالت های Sequential، Hi1 و Hi2. حالت عکاسی متوالی Sequential سرعت بالایی دارد و دو حالت دیگر نیز از نوع انفجاری هستند. این حالت عکاسی ظرف دو ثانیه اول مجموعه و توالی ای از شات ها را با سرعت بالا به تصویر می کشد و در این زمان قادر است حداکثر تا 15 عکس را بگیرید، که متوسط سرعت آن در این بازه زمانی در حدود 7.5 فریم در ثانیه است. ما با این دوربین عکاسی مقاوم و ضد آب در این حالت در یک بازه زمانی 10 ثانیه ای عکس گرفتیم و دوربین در این زمان علاوه بر آن 15 فریم توانست دو عکس دیگر را نیز بگیرد. بعد از پر شدن بافر دوربین، قبل از اینکه بتوانید عکس ها را ببینید در حدود 30 ثانیه طول می کشد دوربین عکس های گرفته شده را بر روی کارت حافظه رایت کند. حالت عکاسی انفجاری Hi1 با حداکثر سرعت 15 فریم در ثانیه به مدت شش ثانیه عکس می گیرد، در حالی که حالت Hi2 با حداکثر سرعت 50 فریم در ثانیه حداکثر تا دو ثانیه عکس می گیرد. هر دوی این حالت های انفجاری رزلوشن تصویر را به 3 مگا پیکسل کاهش می دهند.

در دوربین دیجیتال المپیوس Tough TG-3 عکس هایی که گرفته اید را در هر زمانی که بخواهید می توانید تماشا و مرور کنید و این ویژگی مثل قطب نمای الکترونیکی دوربین در زمان خاموش بودن دوربین نیز امکان پذیر است ( تصاویر خود را با خاموش بودن دوربین نیز می توانید مشاهده کنید ). در این حالت تنها کافی است دکمه پخش دوربین را چند ثانیه نگه دارید تا دوربین روشن شود. ابتدا آخرین عکسی که گرفته شده است نمایش داده می شود. اگر این عکس بخشی از یک مجموعه از عکس های متوالی و پی در پی باشد که با حالت عکاسی متوالی گرفته شده است، کل مجموعه به صورت گروهی نمایش داده می شود. با استفاده از سوئیچ زوم در بالای دوربین می توانید آنها را ورق بزنید. سوئیچ زوم در یک تک شات، تصویر را بزرگ می کند تا بتوانید بخشی از آن را با دقت بیشتری نگاه کنید. دکمه Info یا اطلاعات به همراه یک عکس سه میزان اطلاعات مختلف را نمایش می دهد. بیشترین اطلاعاتی که همراه یک عکس نمایش داده می شوند شامل اطلاعات جامع از قبیل ISO، رزلوشن، دیافراگم، سرعت شاتر، حالت عکاسی و یک هیستوگرام است. در حالت پخش تصاویر منوی دوربین چیز متفاوتی را نمایش نمی دهد، در این حالت نیز گزینه های منو مثل زمانی است در یک حالت عکاسی وارد آن شویذ، اما در این حالت سیستم منو مستقیم وارد بخش Playback یا پخش می شود.

جعبه دوربین المپیوس Tough TG-3 به دو بخش تقسیم شده است. در بخش بالایی یک دفترچه ضخیم وجود دارد که در اصل راهنمای راه اندازی سریع یا Quick Start Guide دوربین است، شرکت نام آن را Basic Manualراهنمای مقدماتی گذاشته است. هدف اصلی این دفترچه راهنما آشنا کردن شما با راه اندازی و کار کردن اولیه با دوربین است و دستورالعمل های آن به 29 زبان دنیا ترجمه شده اند. راهنمای کامل دوربین در داخل CD همراه دوربین قرار دارد که از طرف دیگر شامل نرم افزار ویرایش تصویر و عکس Olympus Viewer 3 نیز می باشد. این نرم افزار سیستم خوبی برای تماشا کردن عکس ها، ویرایش و تگ کردن آنهاست، البته در صورتی که نرم افزار و برنامه دیگری در اختیار نداشته باشید. بخش پایینی جعبه نیز خود دوربیین Olympus Tough TG-3، یک باطری شارژی لیتیوم - یون، یک بند دوربین بلند و محکم، و شارژر دوربین را در خود جا داده است. این دوربین به عنوان یک دوربین مسافرتی کمی شلوغ است. این دوربین شامل کابل USB، شارژر و سیم برق است، که این میزان لوزام جانبی برای مسافرت کمی زیاد است.

منبع: پارس کانن

برای دریافت آخرین اخبار روز دوربین های عکاسی در خبر نامه پارس کانن عضو شوید

 

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.